biologia 5 c
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5c
Przedmiot: BIOLOGIA
Data: 25.06.2020r.
Czas pracy: ok.25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: ZNACZENIE ROŚLIN OKRYTONASIENNYCH I ICH PRZEGLĄD
Cele zajęć:
- poznasz znaczenie roślin okrytonasiennych
- poznasz gatunki drzew, krzewów i krzewinek okrytonasiennych
Wprowadzenie do lekcji:
Czy znasz te rośliny?
Główna część lekcji:
-
- Znaczenie roślin okrytonasiennych w przyrodzie:
- środowisko życia dla zwierząt
- źródło pokarmu dla zwierząt
-oczyszczają powietrze
-zapobiegają powodziom
-
- Znaczenie roślin okrytonasiennych dla człowieka:
- źródło pożywienia
- surowiec do produkcji leków i kosmetyków
- surowiec do wytwarzania produktów z drewna
- źródło paszy dla zwierząt gospodarskich
- ozdoby
-
- W internetowym atlasie znajdziesz zdjęcia drzew, krzewów i krzewinek okrytonasiennych. Czy spotkałeś je w swojej okolicy?
Zapoznaj się z nimi.
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5c
Przedmiot: BIOLOGIA
Data: 04.06.2020r.
Czas pracy: ok. 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: ROZPRZESTRZENIANIE SIĘ ROŚLIN OKRYTONASIENNYCH
Cele zajęć: poznasz cykl rozwojowy roślin okrytonasiennych, sposobny ich zapylania i budowę nasion i ich rozprzestrzenianie się
Plan zajęć: cykl rozwojowy roślin okrytonasiennych, sposobny ich zapylania i budowę nasion, doświadczenie
Wprowadzenie do lekcji:
Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim cele zajęć.
Rośliny okrytonasienne rozprzestrzeniają się za pomocą owoców, które powstają w wyniku rozmnażani a płciowego. Do rozprzestrzeniania się służą im również przekształcone pędy, między innymi bulwy i cebule.
Zasadnicza część lekcji:
- Jak rozmnażają się rośliny okrytonasienne? Przeanalizuj cykl rozwojowy roślin okrytonasiennych na przykładzie czereśni - podręcznik str. 139
- Sposoby zapylania roślin okrytonasiennych.
Zapylenie kwiatu następuje wtedy, gdy ziarna pyłku zostaną przeniesione z pręcików kwiatu na znamię słupka.
Zapylenie odbywa się najczęściej za pośrednictwem:
- wiatru (np. kwiat leszczyny, kwiaty traw)
- zwierząt (kwiaty mogą być zapylane przez owady, np. pszczoły) Obejrzyj zdjęcia w podręczniku na stronach 140-141.
3. Owoce roślin okrytonasiennych dzielimy na:
-suche: np. orzechy
-mięsiste- maja owocnie miękkie i soczyste: np. pomarańcze, jabłka itp.
4. Budowa owocu: typowy owoc jest zbudowany z nasienia lub kilku nasion i owocni.
Jednak owoce poszczególnych gatunków roślin różnią się budowa. Dlatego
Rozprzestrzeniają się w odmienny sposób:
a) Owoce przenoszone przez wiatr:
- owoce klonu (tak zwane potocznie noski)
- owoce mniszka (tak zwane dmuchawce)
b) Owoce przenoszone przez zwierzęta są smaczne i soczyste, aby zwierzęta chętnie je zjadały. Nasiona tych owoców są wydalane z odchodami zwierząt i w ten sposób rozprzestrzeniają się. Inne owoce posiadają specjalne wyrostki, za pomocą których przyczepiają się do sierści lub piór i wędrują ze zwierzętami.
c) Owoce przenoszone przez wodę, np. owoce palmy kokosowej .
Podsumowanie; dla chętnych: wykonaj doświadczenie, podręcznik str.146. Zbadaj wpływ wody na kiełkowanie nasion.
Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5c
Przedmiot: BIOLOGIA
Data: 28.05.2020r.
Czas pracy: ok. 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: OKRYTONASIENNE
Cele zajęć: poznasz różnorodność , budowę roślin okrytonasiennych oraz ich cykl rozwojowy
Plan zajęć: rośliny okrytonasienne, ich budowa, filom edukacyjny
Wprowadzenie do lekcji:
Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim cele zajęć.
Rośliny okrytonasienne, to obecnie dominująca i najbardziej zróżnicowana grupa roślin na Ziemi. Są wśród nich drzewa, które osiągają 100 m wysokości oraz delikatne roślinki o wielkości kilku milimetrów
Zasadnicza część lekcji:
- Formy roślin okrytonasiennych
Ze względu na budowę łodygi dzielimy rośliny okrytonasienne na:
- rośliny zielne (cienkie i zielone łodygi)
- rośliny drzewiaste (drzewa, krzewy , krzewinki)
https://www.youtube.com/watch?v=NSTqkUi0mhk
- Cechy roślin okrytonasiennych:
- kwiaty
- wytwarzanie owoców
- Budowa kwiatu rośliny okrytonasiennej:
- większość roślin okrytonasiennych ma kwiaty obupłciowe, które zawierają równocześnie elementy rozrodcze żeńskie (słupki) i elementy rozrodcze męskie (pręciki)
- kwiat służy roślinie do rozmnażania płciowego
-zewnętrzna część kwiatu to okwiat, który składa się z zwykle z zielonego kielicha i barwnej korony
-pręciki - powstają w nich ziarnka pyłku, niezbędne do zapylenia
-słupek – jego górna część służy do wychwytywania pyłku, dolna do wykształcania i ochrony zalążków,
- okwiat- jego zadaniem jest ochrona pręcików i słupków oraz przywabianie zwierząt zapylających, np. pszczół
https://www.youtube.com/watch?v=rFtA2H4NTr0
- Jak rozmnażają się rośliny okrytonasienne? Przeanalizuj cykl rozwojowy roślin okrytonasiennych na przykładzie czereśni - podręcznik str. 139
- Sposoby zapylania roślin okrytonasiennych.
Zapylenie kwiatu następuje wtedy, gdy ziarna pyłku zostaną przeniesione z pręcików kwiatu na znamię słupka.
Zapylenie odbywa się najczęściej za pośrednictwem:
- wiatru (kwiat leszczyny, kwiaty traw)
- zwierząt (kwiaty mogą być zapylane przez owady, np. pszczoły) Obejrzyj zdjęcia w podręczniku na stronach 140-141.
Podsumowanie : Narysuj w zeszycie kwiat rośliny okrytonasiennej – czereśni i podpisz jego elementy (podręcznik 138)
Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5c
Przedmiot: BIOLOGIA
Data: 21.05.2020r.
Czas pracy około 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: NAGONASIENNE cz. 2
Cele zajęć:
- - dowiesz się jaką rolę pełnią rośliny nagonasienne w przyrodzie i dla człowieka,
- - nauczysz się rozpoznawać drzewa i krzewy nagonasienne
Plan zajęć: rola roślin nagonasiennych w przyrodzie i dla człowieka,
Wprowadzenie do lekcji:
Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim cele zajęć.
Dzisiaj trudno sobie wyobrazić życie bez drewnianych mebli i domów. Zawdzięczamy je głównie roślinom iglastym-nagonasiennym.
Zasadnicza część lekcji:
-
- Rola roślin nagonasiennych w przyrodzie:
- pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen
- są źródłem pokarmu dla zwierząt
- służą wielu zwierzętom jako schronienie
- zapobiegają powodziom
2. Znaczenie roślin nagonasiennych dla człowieka: są wykorzystywane:
- w budownictwie,
- do produkcji mebli i papieru,
- do produkcji kosmetyków i leków
- są wykorzystywane do zalesiania wydm
-jako rośliny ozdobne w ogrodach
3. Poznaj gatunki drzew i krzewów iglastych w podręczniku na stronach 134-135. Czy widziałeś je w twojej okolicy?
https://www.youtube.com/watch?v=MdWLIQf-1uo
Podsumowanie : Odpowiedz w zeszycie na pytania:
1. Wyjaśnij do czego służą roślinom nasiennym kwiaty i nasiona.
2. Wymień cechy roślin nagonasiennych.
Ocena: za zadanie przewiduje ocenę, proszę przysłać odpowiedzi: wolszczak@stawiguda.pl
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5C
Przedmiot: BIOLOGIA
Data: 14.05.2020r.
Czas pracy około 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: NAGONASIENNE cz. 1
Cele zajęć:
- - opisywać miejsca występowania roślin nagonasiennych na Ziemi i ich przystosowania do warunków życia;
- - opisywać charakterystyczne cechy roślin nagonasiennych;
Plan zajęć: Budowa, cechy i cykl rozwojowy nagonasiennych
Wprowadzenie do lekcji:
Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim cele zajęć.
Większość rośli, które możemy spotkać w lesie, na łące czy na polu uprawnym, to rośliny nasienne. Oznacza to, że te rośliny wytwarzają kwiaty i nasiona.
W historii roślin wykształcenie nasion było bardzo ważną zmianą. Nasiona potrafią skuteczniej niż zarodniki zapewnić trwanie i rozprzestrzenianie gatunków. Sprawiły, że przed wytwarzającymi je roślinami nasiennymi otworzyły się nowe środowiska.Zasadnicza część lekcji:
- Wśród roślin nasiennych wyróżniamy rośliny
- nagonasienne (ich nasiona są nagie, pozbawione osłon) np. sosny – wysokie drzewa, które rosną w lesie przy szkole.
- Okrytonasienne (ich nasiona są okryte ścianą owocu) np. jabłoń, grusza, brzoskwinia, śliwa, wiśnia i wiele innych.
- Cechy roślin nagonasiennych
https://www.youtube.com/watch?v=XWJayNuQc6g
- najczęściej drzewa
- rośliny iglaste
- zimozielone (ich liście-igły są zielone zimą)
- są odporne na silne mrozy i wielomiesięczną suszę.
3. Budowa roślin nagonasiennych na podstawie sosny.
Narysuj w zeszycie sosnę i podpisz jej części:
- pień,
- korona,
- liście,
- kwiatostan męski i żeński.
4. Jak rozmnażają się rośliny nagonasienne? Przeanalizuj cykl rozwojowy roślin nagonasiennych na przykładzie sosny w podręczniku na str. 132 oraz na prezentacji: https://eszkola.pl/biologia/cykl-rozwojowy-nagonasiennych-3519.html
Podsumowanie : Wykonaj doświadczenie – podręcznik str. 136.
Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5c
Przedmiot: BIOLOGIA
Data: 07.05.2020r.
Czas pracy około 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: PAPROTNIKI cz.2
Cele zajęć:
- poznasz cykl rozwojowy paproci,
- dowiesz się jakie znaczenie mają paprotniki dla przyrody i dla człowieka
Plan zajęć: cykl rozwojowy paprotników, ich rola
Wprowadzenie do lekcji:
Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim cele zajęć.
Około 300 mln lat temu w panującym wówczas wilgotnym i ciepłym klimacie paprocie, skrzypy i widłaki mogły doskonale rozwijać się i osiągać olbrzymie rozmiary. Ich wysokość dochodziła do 30 m. Po obumarciu szczątki tych roślin, bez dostępu do tlenu, przykryte mułem i zasypane piaskiem powoli ulegały rozkładowi, formując najpierw pokłady torfu, a potem węgiel brunatny i w końcu węgiel kamienny. W złożach wydobywanego dziś węgla zachowały się liczne odciski i skamieniałości roślin okresu karbońskiego.
Zasadnicza część lekcji:
- Cykl rozwojowy paproci:
Latem na spodniej stronie liści paproci rozwijają się zarodnie, w których powstają i dojrzewają zarodniki. Kiedy zarodniki spadną na ziemię, kiełkują rośliny nazywane przedroślami. Przedrośle ma sercowaty kształt i wielkość około 1 cm. Na jego spodniej stronie powstają plemnie i rodnie. Zapłodnienie zachodzi tylko w obecności wody i prowadzi do powstania zygoty. Z niej rozwija się paproć.
Przeanalizuj cykl rozwojowy paproci w podręczniku na str. 124.
Odpowiedz na pytanie: Do czego paprociom jest potrzebna woda?
- Znaczenie paprotników dla człowieka:
- dały początek bogatym złożom węgla kamiennego
- są źródłem substancji leczniczych ( np. leki produkowane ze skrzypu)
- maja znaczenie dekoracyjne (np. rośliny doniczkowe)
- czasami są uciążliwymi chwastami na polu uprawnym
- Znaczenie paprotników w przyrodzie:
- są miejscem życia i schronieniem dla wielu drobnych zwierząt
- są pokarmem dla wielu zwierząt
Podsumowanie;
Doświadczenie dla chętnych: Zasusz liść paproci z zarodniami pomiędzy białymi kartkami. Gdy na kartkach pojawi się brązowy pył, czyli zarodniki, wysyp je na bardzo wilgotną glebę w małej doniczce i przykryj przezroczystą pokrywką, by podłoże nie wysychało. Za pomocą lupy przez okres trzech tygodni obserwuj powierzchnię gleby. Najpierw pojawi się zielony nalot, potem sercowate przedrośla.
Ocena: Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5c
Przedmiot: BIOLOGIA
Data: 30.04.2020r.
Szacunkowy czas pracy:
25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: PAPROTNIKI
Cele zajęć:
- poznasz budowę paprotników: paproci, widłaków i skrzypów
Plan zajęć: Budowa paprotników: paproci, widłaków i skrzypów.
Wprowadzenie do lekcji:
Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim cele zajęć.
Paprotniki, podobnie jak mchy , najczęściej możemy spotkać w wilgotnych środowiskach lądowych. Są one jednak większe od mchów, a zamiast łodyżek, chwytników i listków wykształcają właściwe organy roślinne: korzenie, łodygę i liście
Zasadnicza część lekcji:
- Do paprotników należą paprocie, skrzypy i widłaki
- Przeczytaj lekcję i obejrzyj filmiki:
https://epodreczniki.pl/a/paprocie-skrzypy-i-widlaki/DYdvOa78d
Podsumowanie : sprawdź, czego się nauczyłeś?
Wymień w zeszycie nazwy poznanych dzisiaj:
- paproci
- widłaków
- skrzypów
Rośliny będące pod ochroną podkreśl kolorem zielonym
Ocena: Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5c
Przedmiot: BIOLOGIA
Data: 23.04.2020r.
Szacunkowy czas pracy:
25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: MCHY - najprostsze rośliny lądowe cz. 2
Cele zajęć:
- poznasz budowę i cykl rozwojowy mchów,
- poznasz znaczenie mchów w przyrodzie i dla człowieka.
Plan zajęć: Budowa i cykl rozwojowy mchu. Znaczenie mchu w przyrodzie.
Wprowadzenie do lekcji:
Wiecie już, że najłatwiej i najlepiej poznaje się przyrodę w bezpośrednim z nią kontakcie. Niestety nie możemy wybrać się na zajęcia biologii w terenie, dlatego dzisiaj zabieram Was na filmową wycieczkę do lasu.
Zasadnicza część lekcji:
- Obejrzyj film:
https://epodreczniki.pl/a/film/D1Ao2GiyX
- Napisz w zeszycie odpowiedź napytanie:
Jakie jest znaczenie mchów w przyrodzie i dla człowieka.
Podsumowanie :
Zadanie badawcze dla chętnych. Instrukcję do zadania znajdziesz poniżej.
Wykonaj doświadczenie. Zapisz wynik doświadczenia i sformułuj wniosek.
Do przeprowadzenia badania potrzebujesz: kępka mchu, 200 ml wody
Problem badawczy
Czy wysuszone mchy wchłaniają wodę?
Hipoteza
Wysuszone mchy wchłaniają wodę.
Przebieg doświadczenia
- Wlej do naczynia z podziałką 200 ml wody.
- Umieść w naczyniu z wodą zasuszony okaz mchu.
- Odczekaj około 5 minut.
- Wyjmij mech z naczynia.
Odmierz ilość wody, którą pochłonął mech przez wyciśnięcie jej do drugiego naczynia z podziałką.
Wynik
Zasuszony mech pochłonął …………. ml wody.
Wniosek
Ocena: Wyniki badania i zdjęcia proszę przysyłać na wolszczak@stawiguda.pl Docenię wszystkich pracowitychJ
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5c
Przedmiot: BIOLOGIA
Data: 16.04.2020r.
Szacunkowy czas pracy:
25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: MCHY – NAJPROSTSZE ROŚLINY LĄDOWE
Cele zajęć:
- poznasz budowę i cykl rozwojowy mchów,
Plan zajęć: Budowa i cykl rozwojowy mchu.
Wprowadzenie do lekcji:
Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim cele zajęć.
Mchy to niezwykłe rośliny, bo rosną kępkami przypominającymi miękkie poduszki. Lubią środowisko cieniste i wilgotne, dlatego można je spotkać w lesie, na starych wilgotnych murach lub przewróconych drzewach.
Zasadnicza część lekcji:
- Jak wygląda mech?
Znajdź jego rysunek w podręczniku na str. 116 i narysuj w zeszycie. Podpisz elementy mchu.
- Przeczytaj cykl rozwojowy mchu na str. 117 i odpowiedz w zeszycie na pytanie.
Do czego mchom potrzebna jest woda?
Podsumowanie : Obejrzyj prezentację i dowiedz się więcej
Ocena: Odpowiedzi proszę przysyłać na wolszczak@stawiguda.pl Docenię wszystkich pracowitychJ
Przedmiot: BIOLOGIA
Data: 02.04.2020r.
Szacunkowy czas pracy: 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: PODSUMOWANIE I SPRAWDZENIE WIADOMOŚĆI – TKANKI ROŚLINNE
Cele zajęć:
-powtórzenie i sprawdzenie wiadomości i umiejętności z zakresu: tkanki roślinne
Plan zajęć: Zadania powtórzeniowe i sprawdzające wiedzę i umiejętności uczniów
Wprowadzenie do lekcji:
W czasie poprzednich lekcji omówiliśmy tkanki roślinne i oglądaliśmy je pod mikroskopem.
Opracowaliśmy organy rośliny: korzeń , łodygę i liście. A teraz pora na podsumowanie działu sprawdzenie waszej wiedzy.
Zasadnicza część lekcji:
Przedstawiam wam komplet zadań do rozwiązania. Przyjemnej pracyJ
Przedmiot: BIOLOGIA
Data: 26.03.2020r.
Szacunkowy czas pracy: 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: LIŚĆ - WYTWÓRNIA POKARMU
Cele zajęć:
- Poznanie budowy i funkcji liścia.
- Poznanie różnych modyfikacji liści.
Wprowadzenie do lekcji:
Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim cele zajęć.
Z własnych obserwacji wiecie, że liście mają różne kształty, wielkość i barwę. Wiosną i latem są zielone, jesienią mienią się wszystkimi barwami tęczy. Ale do czego służą i dlaczego maja różne kształty dowiecie się na dzisiejszej lekcji.
Zasadnicza część lekcji:
Znajdź w podręczniku odpowiedzi na poniższe pytania i zapisz je krótko w zeszycie
- jakie funkcje pełnią liście, to znaczy, do czego roślina potrzebuje liści? (podręcznik str.106)
- Wymień 4 modyfikacje liści i podaj jaką pełnią funkcję. (podręcznik str.108-109)
W pracy nad dzisiejszą lekcją możesz również skorzystać z prezentacji pod adresem
http://parafia-dziwiszow.eu/biologia/klI/Biologia.Lisc-wytworniapokarmu.pdf
- Narysuj w zeszycie jeden liść pojedynczy i jeden liść złożony.
Podsumowanie : sprawdź, czego się nauczyłeś?
Przyporządkuj podanym przekształceniom liści (A–C) odpowiednie opisy (1–4).(0–4 p.)
- Liście pułapkowe.
- Liście spichrzowe.
- Ciernie
- Liście czepne
- Mogą owijać się dookoła podpór, ponieważ są giętkie. Dzięki temu roślina pnie się do góry.
- Są twarde, sztywne i ostre. Dzięki temu odstraszają zwierzęta roślinożerne i ograniczają parowanie wody.
- Gromadzą substancje pokarmowe potrzebne roślinie do przetrwania zimy. Są duże i mięsiste.
- Umożliwiają chwytanie i trawienie drobnych zwierząt. Wypełnia je płyn, który trawi uwięzione w nich owady.
- ..................... B...................... C...................... D ......................
Ocena: Odpowiedzi proszę przysyłać na wolszczak@stawiguda.pl lub librusie. Docenię wszystkich pracowitychJ
-