j. niemiecki 6a
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 25.06.2020
Czas pracy ok. 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: Selbstevaluation- powtarzamy, Quiz
Cele zajęć: Przypomnisz sobie dzisiaj:
- nazwy członków rodziny
- budowa zdania w czasie przeszłym Perfekt
- proste zdania w j. niemieckim
Plan zajęć: zadania utrwalające
Heute ist Donnerstag der fünfrundzwanzigste Juni
Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, czas na powtórzenie i utrwalenie tego, czego nauczyłeś się w szóstej klasieJ
Zasadnicza część lekcji:
Przystępujemy do powtarzania. Przyjemnej zabawyJ
- Rodzina
https://wordwall.net/it/resource/713950/niemieckim/rodzina-niemiecki
- Budowa zdania w czasie przeszłym Perfekt
https://wordwall.net/it/resource/1219903/niemiecki/zbuduj-zdania-w-czasie-przesz%c5%82ym-perfekt
- Proste zdania w j. niemieckim
https://wordwall.net/it/resource/1608045/niemiecki/zu-hause-1e
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 24.06.2020
Czas pracy ok. 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: Korrektur, powtarzamy Quiz
Cele zajęć: Przypomnisz sobie dzisiaj:
- pomieszczenia w domu
- odmiana czasownika haben
-przebieg dnia:
Plan zajęć: zadania utrwalające
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapiszcie dzisiejszy temat i datę do zeszytu.
Heute ist Mittwoch der vierundzwanzigste Juni
Podaję rozwiązanie testu:
Zad. 1 – (8pkt.)
stół - der Tisch krzesło – der Stuhl
dywan - der Teppich biurko – der Schreibtisch
łóżko - das Bett fotel – der Sessel
kanapa- das Sofa szafa na ubrania- der Kleiderschrank
Zad. 2 - (6pkt.)
- Wo ist der Stuhl?
- Wohin stellst du die Schuhe?
- Wo ist die Kommode?
Zad. 3 - (6pkt.)
- Die Stehlampe steht an der Wand.
- Der Sessel steht zwischen der Kommode und dem Schrank.
- Der Teppich liegt in der Mitte.
Zad. 4
- Stell die Vase auf die Kommode!
- Stell den Stuhl nebeen den Schrank!
- Der Schrank steht zwischen dem Schreibtisch und dem Bett
- Der Teppich liegt in der Mitte.
Utrwalamy i powtarzamy to, czego nauczyłeś się w szóstej klasieJ
Zasadnicza część lekcji:
Przystępujemy do powtarzania.
- Pomieszczenia w domu
https://wordwall.net/it/resource/810451/niemieckim/w-domu-niemiecki
- Odmiana czasownika haben
https://wordwall.net/it/resource/1149037/niemieckim/odmiana-haben
- Przebieg dnia:
- https://wordwall.net/it/resource/1044969/niemiecki/mein-tag
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 10.06.2020
Czas pracy ok. 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: Selbstevaluation- powtarzamy
Cele zajęć: Przypomnisz sobie dzisiaj:
- odpowiedz na pytanie: Wie komme ich ….? Wo bist du?
- dialog z taksówkarzem
- Odpowiedz na pytanie: Womit fӓhrst du?/ Czym jedziesz?
Plan zajęć: zadania utrwalające
Heute ist Mittwoch der zehnte Juni
Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, czas na powtórzenie i utrwalenie tego, czego nauczyłeś się w szóstej klasieJ
Proszę o przysłanie testu z ubiegłego tygodnia!!!
Zasadnicza część lekcji:
UWAGA: ta lekcja jest na TEAMS
Przystępujemy do powtarzania.
Wykonaj zadania powtórzeniowe 1-5 w zeszycie ćwiczeń na str. 115-116.
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 04.06.2020
Czas pracy ok. 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: KlASSENARBEIT / SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI
Cele zajęć:
- sprawdzenie materiału leksykalnego i gramatycznego
Plan zajęć: test sprawdzający
Heute ist Donnerstag der vierte Juni
W czasie dzisiejszej lekcji sprawdzamy wiedzę i umiejętnościJ ( Modul 6, Kapitel 3)
Zasadnicza część lekcji:
- Napisz po niemiecku z rodzajnikami (8pkt.)
stół - krzesło –
dywan - biurko –
łóżko - fotel –
kanapa- szafa na ubrania-
- Zadaj pytanie, by uzyskać następującą odpowiedź (6pkt.)
- ………………………………………………………………………………….?
Der Stuhl steht am Schreibtisch.
- ……………………………………………………………………………………?
Ich stelle die Schuhe unter das Bett.
- ……………………………………………………………………………………..?
Die Kommode steht zwischen dem Schrank und dem Bett.
- Ułóż zdania z rozsypani. (6pkt.)
- die Wand- stehen- die Stehlampe - an
………………………………………………………………………………..
- stehen – der Sessel – die Kommode – der Schrank- zwischen
…………………………………………………………………………………
- liegen- der Teppich- in – die Mitte
…………………………………………………………………………………
- Odpowiedz na pytania (8pkt.)
-Wohin soll ich die Vase stellen? (…. na komodzie)
- Wohin soll ich den Stuhl stellen? (….przy biurku)
- Wo ist der Schrank? (…..pomiędzy biurkiem i łóżkiem)
- Wo liegt der Teppich? (… na środku)
Podsumowanie :
Jeśli wykonałeś zadania bez problemów, Du bist fit in Deutsch.
Ocena: Za to zadanie przewiduję ocenę za sprawdzian. Proszę przysyłać prace do 10.06.2020 wolszczak@stawiguda.pl
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 03.06.2020
Czas pracy: ok.25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: SELBSTEVALUATION
Cele zajęć:
- powtórzenie, utrwalenie, samokontrola materiału leksykalnego i gramatycznego
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Mittwoch, der dritte Juni
W czasie dzisiejszej lekcji sprawdzamy wyniki Waszej pracy i przygotowujemy się do sprawdzianuJ
Potrzebne wiadomości:
- nazwy mebli sprzętów w domu,
- ustawianie mebli w pokoju + Akkusativ (np. Ich stelle den Schreibtisch an die Wand)
- umeblowany pokój + Dativ (np. Der Schreibtisch steht an der Wand)
- odpowiedź na pytanie: Wohin stellst du.....?/ Dokąd stawiasz...?
- odpowiedź na pytanie gdzie stoi.....?/ Gdzie stoi...?
Zasadnicza część lekcji:
UWAGA: Ta lekcja jest na TEAMS
- Sprawdź, czy prawidłowo wykonałeś zadania w zeszycie ćwiczeń na stronach 117-118 „ Bist du schon fit in Deutsch?”
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 28.05.2020
Czas pracy: ok.25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: BIST DU SCHON FIT IN DEUTSCH?/Czy jesteś już sprawny w języku niemieckim ? cz. 2
Cele zajęć: Uczniowie:
- powtórzenie, utrwalenie, samokontrola materiału leksykalnego i gramatycznego
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Donnerstag, der achtundzwanzigste Mai
W czasie dzisiejszej lekcji powtarzamy, ćwiczymy i przygotowujemy się do sprawdzianuJ
Zasadnicza część lekcji:
UWAGA: Ta lekcja jest na TEAMS
- Wykonaj zadania w zeszycie ćwiczeń na stronach 117-118 „ Bist du schon fit in Deutsch?”
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 27.05.2020
Czas pracy: ok.25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: BIST DU SCHON FIT IN DEUTSCH?/Czy jesteś już sprawny w języku niemieckim ?
Cele zajęć: Uczniowie:
- powtórzenie, utrwalenie, samokontrola materiału leksykalnego i gramatycznego
Plan zajęć:
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Mittwoch, der siebenundzwanzigste Mai
W czasie dzisiejszej lekcji powtarzamy, ćwiczymy i przygotowujemy się do sprawdzianuJ
Zasadnicza część lekcji:
UWAGA: Ta lekcja jest na TEAMS
- Wykonaj zadanie 10/ 84 w zeszycie ćwiczeń.
- Wykonaj zadanie 12/85 w zeszycie ćwiczeń.
- Wykonaj zadanie 13/85 w zeszycie ćwiczeń.
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 21.05.2020
Czas pracy: około25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: WIR SINGEN/ŚPIEWAMY
Cele zajęć: Uczniowie:
- uczniowie rozumieją tekst piosenki i potrafią odpowiedzieć na pytania
Plan zajęć: Śpiewanie piosenki „Wohin kommt der Kleiderschrank?”/”Gdzie stawiamy szafę na ubrania?”
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Donnerstag, der einundzwanzigste Mai
Zasadnicza część lekcji:
- Odszukaj w podręczniku na str. 71 tekst piosenki: Wohin kommt der Kleiderschrank? /”Gdzie stawiamy szafę na ubrania?”Przeczytaj go po cichu i zastanów się co zrozumiałeś.
- Posłuchaj piosenki z płyty 2 razy.
- Spróbuj przeczytać tekst piosenki jeszcze raz, a potem zaśpiewaj.
- Naucz się go na pamięć.
Podsumowanie : sprawdź, czego się nauczyłeś?
Proszę wykonać ćwiczenie 1 i 2 na str. 90 w zeszycie ćwiczeń.
Ocena: Jeśli pojawią się pytania proszę o kontakt na librusie lub wolszczak@stawiguda.pl
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 20. 05.2020r.
Czas pracy około: 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: MEIN ZIMMER / Mój pokój cz. 2
Cele zajęć:
- opisywanie własnego pokoju
Plan zajęć: przyimki miejsca i czasowniki z celownikiem / Dativ, opisywanie ustawiania mebli w pokoju.
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Mittwoch, der zwanzigste Mai 2020
Zasadnicza część lekcji:
Na dzisiejszej lekcji będziesz opisywać Twój pokój. Zacznij od słów:
Mein Zimmer ist: groß/duży; klein/mały; gemütlich/przytulny; bequem/wygodny….
Opisz jak ustawiasz meble, użyj zwrotów:
- an der Wand – przy ścianie np. Das Sofa stert an der Wand.
- in der Ecke – in der Ecke. Np. Die Kommode steht in der Ecke.
- an dem Fenster – przy oknie
- in der Mitte – na środku
- auf dem Teppich – na dywanie
- an dem Schrank, neben der Kommode ….
- links – po lewej
- rechts – po prawej
Potrzebne będą nazwy mebli z rodzajnikami, przyimki miejsca oraz czasowniki:
stehen –stać
hӓngen – wisieć
liegen – leżeć
Aby opisać gdzie stoją meble w pokoju trzeba użyć przypadku Dativ/ celownika.
Poniżej przypominam rodzajniki w przypadku Dativ/celowniku:
Rodzaj męski
Rodzaj żeński
Rodzaj nijaki
Liczba mnoga
dem
einem
der
einer
dem
einem
den
--------------
PRZYPOMINAM! Gdy odpowiadamy na pytanie wo ?- gdzie? W odpowiedzi stosujemy rodzajniki w przypadku Dativ/celownik
Podsumowanie : Sprawdź, czego się nauczyłeś. Wykonaj zadanie 11/84 w zeszycie ćwiczeń
Za wykonane zadanie: opis pokoju i zad. 11 przewiduję ocenę - wolszczak@stawiguda.pl
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 14. 05.2020r.
Czas pracy około: 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: MEIN ZIMMER / Mój pokój cz.1
Cele zajęć:
- opisywanie ustawiania mebli w pokoju
Plan zajęć: przyimki miejsca i czasowniki z biernikiem/ Akkusativ, ustawianie mebli w pokoju
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Donnerstag, der vierzehnte Mai
Sprawdź pracę domową:
Zad. 5/82
1 – Der Laptop steht auf dem Schreibtisch.
2- Das Smartphone liegt auf dem Schreibtisch/ Neben dem Laptop/…
3 – Die Stehlampe ist neben dem Schreibtisch.
4 - Die Uhr hӓngt an der Wand./ zwischen den Fenstern.
5 – Das Bett ist an dem (am) Fenster.
6- Der Schreibtisch steht an der Wand.
Zad. 7/83
2. Die Bücher stehen in dem (im) Regal.
3. Der Computer steht auf dem Schreibtisch.
4. Red Teppich liegt in der Mitte.
5. Die Tasse steht auf dem Schreibtisch, neben dem Laptop.
6. Das Smartphone liegt auf dem Schreibtisch, neben dem Blumenvase.
7. Die Brille liegt auf dem Schreibtisch neben dem Glass.
8. Die Uhr hӓngt an der Wand neben dem Regal.
Zad. 8/83
2. legen, die
3. liegt, dem (im)
4. liegt, der
5. liegt, dem
6. lege, das (ins)
Zad.9/83
2. steht, dem
3. stellt, das
4. stellt, den
5. steht, dem
6. steht, dem
Zasadnicza część lekcji:
Na dzisiejszej lekcji będziesz meblować Twój pokój.
- Zacznij od słów: Ich mӧbliere mein Zimmer.
- Opisz jak ustawiasz meble, np. Ich stelle mein Bett links an die Wand./ Stawiam moje łóżko po lewej przy ścisnie
użyj zwrotów:
- Ich stelle an die Wand – ustawiam przy ścianie
- Ich stelle in die Ecke – wstawiam do kąta
- Ich stelle an das Fenster –stawiam przy oknie
-Ich lege in die Mitte – kładę na środku
- links stelle ich… – po lewej stawiam
- rechts stelle ich…. – po prawej stawiam
3. Użyj poznanych przyimków miejsca.
4. Potrzebne będą nazwy mebli z rodzajnikami oraz czasowniki:
stellen –stawiać
hӓngen – wieszać
legen – kłaść
stellen
stwiać
hӓngen
wieszać
legen
kłaść
ich
stelle
hӓnge
lege
du
stellst
hӓngst
legst
er,sie,es
stellt
hӓngt
legt
wir
stellen
hӓngen
legen
ihr
stellt
hӓngt
legt
Sie, sie
stellen
hӓngen
legen
Aby opisać gdzie stawiasz meble w pokoju trzeba użyć przypadku Akkusativ/ biernika.
Poniżej przypominam rodzajniki w przypadku Akkusativ/ biernik.
Rodzaj męski
Rodzaj żeński
Rodzaj nijaki
Liczba mnoga
den
einen
die
eine
das
ein
die
--------------
PRZYPOMINAM! Gdy odpowiadamy na pytanie wohin ?- dokąd? W odpowiedzi stosujemy rodzajniki w przypadku Akkusativ/ biernik.
Za wykonane zadanie przewiduję ocenę. Proszę przysłać wykonane zadaniaJ wolszczak@stawiguda.pl
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 13.05.2020r.
Czas pracy około: 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: WIR MӦBLIEREN DAS ZIMMER/ Meblujemy pokój cz.2
Cele zajęć:
- doskonalenie umiejętności stosowania przyimków miejsca w przypadku Dativ/celownik oraz w przypadku Akkusativ/biernik.
Plan zajęć: przyimki miejsca i czasowniki z celownikiem oraz biernikiem, ćwiczenia utrwalające
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Mittwoch, der dreizehnte Mai
Dzisiaj ćwiczymy nadal stosowanie przyimków miejsca w przypadku Dativ/celownik oraz w przypadku Akkusativ/biernik.
Zasadnicza część lekcji:
Na dzisiejszej lekcji utrwalicie zdobyte wiadomości w ćwiczeniachJ
Poniżej przypominam rodzajniki w przypadku Dativ/celownik:
Rodzaj męski
Rodzaj żeński
Rodzaj nijaki
Liczba mnoga
dem
einem
der
einer
dem
einem
den
--------------
PRZYPOMINAM! Gdy odpowiadamy na pytanie wo ?- gdzie? W odpowiedzi stosujemy rodzajniki w przypadku Dativ/celownik
Oraz w przypadku Akkusativ/biernik:
Rodzaj męski
Rodzaj żeński
Rodzaj nijaki
Liczba mnoga
den
einen
die
eine
das
ein
die
--------------
PRZYPOMINAM! Gdy odpowiadamy na pytanie wohin ?- dokąd? W odpowiedzi stosujemy rodzajniki w przypadku Akkusativ/biernik
Podsumowanie : Sprawdź, czego się nauczyłeś. Wykonaj zadanie 5/82, 7,8,9/83 w zeszycie ćwiczeń.
Rozwiązanie zadań podam na następnej lekcji, abyś mógł dokonać samokontroliJ
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 07.05.2020r.
Czas pracy około: 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: WIR MӦBLIEREN DAS ZIMMER/ Meblujemy pokój
Cele zajęć:
- dowiesz jak opisać umeblowanie pokoju
Plan zajęć: Sprawdzenie pracy domowej, przyimki miejsca i czasowniki z celownikiem oraz biernikiem
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Donnerstag, der siebte Mai
Podaję prawidłowe rozwiązania do pracy domowej:
- Der Kühlschrank steht in der Ecke./Lodówka stoi w kącie.
- Der Tisch steht in der Mitte./Stół stoi na środku.
- Das Regal steht zwischen der Kommode und dem Bett./Regał stoi pomiędzy komodą i łóżkiem.
- Der Teppich liegt unter dem Bett./Dywan leży pod łóżkiem.
- Der Stuhl steht an dem (am) Schreibtisch./Krzesło stoi przy biurku.
- Die Lampe hӓngt an der Wand./Lampa wisi na ścianie.
- Das Sofa steht an der Wand./Kanapa stoi przy ścianie.
- Der Spiegel hӓngt an der Wand./Lustro wisi na ścianie.
- Der Fernseher steht auf der Kommode./Telewizor stoi na komodzie.
- Der Spiegel hӓngt über dem Bett./Lustro wisi nad łóżkiem
Zasadnicza część lekcji:
Na dzisiejszej lekcji utrwalicie zdobyte wiadomości w ćwiczeniachJ
Poniżej przypominam rodzajniki w przypadku Dativ/celownik:
Rodzaj męski
Rodzaj żeński
Rodzaj nijaki
Liczba mnoga
dem
einem
der
einer
dem
einem
den
--------------
PRZYPOMINAM! Gdy odpowiadamy na pytanie wo ?- gdzie? W odpowiedzi stosujemy rodzajniki w przypadku Dativ/celownik
Oraz w przypadku Akkusativ/biernik:
Rodzaj męski
Rodzaj żeński
Rodzaj nijaki
Liczba mnoga
den
einen
die
eine
das
ein
die
--------------
PRZYPOMINAM! Gdy odpowiadamy na pytanie wohin ?- dokąd? W odpowiedzi stosujemy rodzajniki w przypadku Akkusativ/biernik
Podsumowanie : Sprawdź, czego się nauczyłeś. Wykonaj zadanie 2//80, 3/81 i 4/81 w zeszycie ćwiczeń
Za wykonane zadanie przewiduję ocenę - wolszczak@stawiguda.pl
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 06.05.2020r.
Czas pracy około: 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: DAS NEUE ZIMMER VON BRIGITTE / Nowy pokój Brigitte
Cele zajęć:
- dowiesz jak powiedzieć gdzie dany przedmiot się znajduje
Plan zajęć: Meble w pokoju, przyimki miejsca i czasowniki z celownikiem
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Mittwich, der sechste Mai
Podaję prawidłowe rozwiązania do pracy domowej:
2. Stell den Kühlschrank in die Ecke./ Postaw lodówkę w kącie.
3. Stell den Tisch in die Mitte./ Postaw stół na środku.
4. Stell das Regal zwischen die Kommode und das Bett./ Postaw regał pomiędzy komodą i łóżkiem.
5. Leg den Teppich unter das Bett./ Połóż dywan pod łóżkiem.
6. Stell den Stuhl an den Schreibtisch./ Postaw krzesło przy biurku.
7. Hӓng die Lampe an die Wand./ Powieś lampę na ścianie.
8. Stell das Sofa an die Wand./ Postaw kanapę przy ścianie.
9. Hӓng den Spiegel an die Wand./ Powieś lustro na ścianie.
10. Stell den Fernseher auf die Kommode./ Postaw telewizor na komodzie.
11. Hӓng den Spiegel über das Bett./ Powieś lustro nad łóżkiem
Na dzisiejszej lekcji będziemy opisywać umeblowany pokójJ
Potrzebne nam dzisiaj będą nazwy mebli z rodzajnikami, przyimki miejsca oraz czasowniki: stehen –stać
hӓngen – wisieć
liegen – leżeć
Aby opisać gdzie stoją meble w pokoju trzeba użyć przypadku Dativ/ celownika.
Poniżej przypominam rodzajniki w przypadku Dativ/celowniku:
Rodzaj męski
Rodzaj żeński
Rodzaj nijaki
Liczba mnoga
dem
einem
der
einer
dem
einem
den
--------------
PRZYPOMINAM! Gdy odpowiadamy na pytanie wo ?- gdzie? W odpowiedzi stosujemy rodzajniki w przypadku Dativ/celownik
Zasadnicza część lekcji:
Wo steht der Schrank?/Gdzie stoi szafa?
Der Schrank steht an der Wand./ Szafa stoi przy ścianie.
Wo steht der Schreibtisch?/Gdzie stoi biurko?
Der Schreibtisch steht an dam Fenster./Biurko stoi przy oknie.
Wo steht die Kommode?/Gdzie stoi komoda?
Die Kommode steht in der Ecke./Komoda stoi w kącie.
Wo liegt der Teppich?/Gdzie leży dywan?
Der Teppich liegt in der Mitte./Dywan leży na środku.
Wo hӓngen die Poster? / Gdzie wiszą plakaty.
Die Poster hӓngen an der Wand./ Plakaty wiszą na ścianie.
Wo steht das Bett?/ Gdzie stoi łóżko?
Das Bett steht an dem Schrank/Łóżko stoi przy szafie.
Podsumowanie : Sprawdź, czego się nauczyłeś i przetłumacz zdania na j. niemiecki według wzoru, zapisz je w zeszycie. Na następnej lekcji podam ich prawidłową formę.
- Szafa stoi przy łóżku./ Der Schrank steht an dem Bett.
- Lodówka stoi w kącie.
- Stół stoi na środku.
- Regał stoi pomiędzy komodą i łóżkiem.
- Dywan leży pod łóżkiem.
- Krzesło stoi przy biurku.
- Lampa wisi na ścianie.
- Kanapa stoi przy ścianie.
- Lustro wisi na ścianie.
- Telewizor stoi na komodzie.
- Lustro wisi nad łóżkiem
Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 30.04.2020r.
Czas pracy około: 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: DAS NEUE ZIMMER VON BRIGITTE / Nowy pokój Brigitte
Cele zajęć:
- dowiesz jak powiedzieć gdzie dany przedmiot powinien się znaleźć.
Plan zajęć: Meblowanie pokoju, przyimki miejsca i czasowniki z biernikiem
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Donnerstag, der dreißigste April
Na dzisiejszej lekcji będziemy meblować pokójJ
Potrzebne nam dzisiaj będą nazwy mebli z rodzajnikami, przyimki miejsca oraz czasowniki: stellen –stawiać
hӓngen – wieszać
legen - kłaść
Zasadnicza część lekcji:
Wohin soll ich den Schrank stellen?/Dokąd mam postawić szafę?
Stell ihn an die Wand./ Postaw ją przy ścianie.
Wohin soll ich den Schreibtisch stellen?/Dokąd mam postawić biurko?
Stell ihn an das Fenster./Postaw je przy oknie.
Wohin soll ich die Kommode stellen ?/Dokąd mam postawić komodę?
Stell się in die Ecke./Postaw ją w kącie.
Wohin soll ich den Teppich legen?/Dokąd mam położyć dywan?
Leg ihn in die Mitte./Połóż go na środku.
Wohin soll ich die Poster hӓngen? / Dokąd mam powiesić plakaty.
Hӓng się an die Wand./ Powieś je na ścianie.
Wohin sol lich das Bett stellen?/ Dokąd mam postawić łóżko?
Stell es an den Schrank/ Postaw je przy szafie.
PRZYPOMINAM! Gdy odpowiadamy na pytanie wohin ?- dokąd? W odpowiedzi stosujemy rodzajniki w przypadku Akkusativ/biernik
Poniżej przypominam rodzajniki w bierniku:
Rodzaj męski
Rodzaj żeński
Rodzaj nijaki
Liczba mnoga
den
einen
die
eine
das
ein
die
--------------
Podsumowanie : Sprawdź, czego się nauczyłeś i przetłumacz zdania na j. niemiecki według wzoru, zapisz je w zeszycie. Na następnej lekcji podam ich prawidłową formę.
- Postaw szafę przy łóżku./ Stell den Schrank an das Bett.
- Postaw lodówkę w kącie.
- Postaw stół na środku.
- Postaw regał pomiędzy komodą i łóżkiem.
- Połóż dywan pod łóżkiem.
- Postaw krzesło przy biurku.
- Powieś lampę na ścianie.
- Postaw kanapę przy ścianie.
- Powieś lustro na ścianie.
- Postaw telewizor na komodzie.
- Powieś lustro nad łóżkiem
Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 29.04.2020
Czas pracy około: 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: KORREKTUR / Poprawa i omówienie sprawdzianu
Cele zajęć:
- sprawdzenie materiału leksykalnego i gramatycznego
Plan zajęć: omówienie testu sprawdzającego
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Mittwoch, der neunundzwanzigste April
W czasie dzisiejszej lekcji przedstawię Wam prawidłowe rozwiązania zadań testu. Dokonaj proszę samokontroliJ
Zasadnicza część lekcji:
- Napisz po niemiecku z rodzajnikami: (3pkt.)
cukiernia – die Konditorei apteka- die Apotheke
kawiarnia- das Cafe’ dom handlowy – das Kaufhaus
kościół- die Kirche lodziarnia- die Eisdiele
- Co powiesz taksówkarzowi? Napisz po niemiecku: (4pkt. )
Do katedry proszę – Zum Dom bitte!
Do kina proszę- Zum Kino bitte!
Do teatru proszę- Zum Theater bitte!
Do lodziarni proszę- Zur Eisdiele bitte!
Do Muzeum proszę- Zum Museum bitte!
Do szkoły proszę- Zur Schule bitte!
Do centrum proszę- Zum Zentrum bitte!
Do parku proszę- Zum Park bitte!
- Ułóż zdania z rozsypani. (4pkt)
- mit- fӓhrt- zum Theater – Anna – das Taxi.
Anna fӓhrt zum Theater mit dem Taxi.
- Stefan- zur Schule - der Bus- fӓhrt- mit.
Stefan fӓhrt zur Schule mit dem Bus.
- die Straßenbahn – mit- Tina-zum Bahnhof- fӓhrt.
Tina fӓhrt zum Bahnhof mit der Straßenbahn.
- Napisz krótki dialog. (3pkt.)
Dialogi sprawdziłam indywidualnieJ
- Wpisz do tabeli podane zwroty: (10pkt.)
im Museum, in der Schule, ins Museum, in die Eisdiele, in die Schule, in der Stadt, in der Eisdiele, in die Discko, in die Stadt, in der Discko
Wo?/ gdzie
Wohin?/dokąd
im Museum,
in der Schule,
in der Stadt,
in der Eisdiele,
in der Discko
ins Museum,
in die Eisdiele,
in die Schule,
in die Stadt,
in die Discko
Podsumowanie :
Cieszę się, że po trzech tygodniach otrzymałam wszystkie sprawdziany J JJ
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 23.04.2020r
Szacunkowy czas pracy:
25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: DIE BÜCHER STEHEN AUF DEM REGAL/ Książki stoją na regale – ćwiczenia , cz. 2
Cele zajęć:
- poznanie odpowiedzi na pytanie gdzie? – wo?
- poznanie przyimków: an-przy, auf-na, hinter – za, vor –przed, in-w, über – nad, unter- pod, neben-obok, zwischen –pomiędzy z CELOWNIKIEM
Plan zajęć: Odpowiedź na pytanie gdzie z wykorzystaniem celownika (Dativ)
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Donnerstag, der dreiundzwanzigste April
Do dzisiejszej lekcji koniecznie są potrzebne nazwy mebli z rodzajnikami, czasowniki:
stehen- stać, sein – być, liegen – leżeć, sich befinden- znajdować się, hӓgen – wisieć oraz przyimki miejsca: an-przy, auf-na, hinter – za, vor –przed, in-w, über – nad, unter- pod,
neben-obok, zwischen –pomiędzy
Zasadnicza część lekcji:
Zaczynając dzisiejszą lekcję pamiętaj:
Gdy odpowiadamy na pytanie wo ?- gdzie? w odpowiedzi stosujemy rodzajniki w przypadku Dativ/ celownik
Wo ist das Buch ?/Gdzie jest książka?
Das Buch ist in dem Schrank./Piłka jest w szafie.
Wo ist die Uhr?/Gdzie jest zegarek?
Die Uhr ist in der Schublade./Zegarek jest w szufladzie.
Wo liege das Smartphone?/Gdzie leży telefon?
Das Smartphone Liege unter dem Regal./Telefon leży pod regałem.
Wo befinden sich die Schuhe?/ Gdzie znajdują się buty?
Die Schuhe befinden sich unter dem Stuhl./Buty znajdują się pod krzesłem.
Podsumowanie : Wykorzystaj swoją wiedze w zadaniu 6 na stronie 82 w zeszycie ćwiczeń:
Przykład:
-Wo ist mein Pullover?/Gdzie jest mój sweter?
-Auf dem Stuhl. / Na krześle.
-Nein, da ist er nicht. / Nie tam go nie ma.
- Dann liegt er im Schrank. /W takim razie leży w szafie.
Ocena: Jeśli pojawią się trudności proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 22.04.2020r
Szacunkowy czas pracy:
25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: DIE BÜCHER STEHEN AUF DEM REGAL/ Książki stoją na regale
Cele zajęć:
- poznanie odpowiedzi na pytanie gdzie? – wo?
- poznanie przyimków: an-przy, auf-na, hinter – za, vor –przed, in-w, über – nad, unter- pod, neben-obok, zwischen –pomiędzy z CELOWNIKIEM
Plan zajęć: Odpowiedź na pytanie gdzie z wykorzystaniem celownika (Dativ)
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Mittwoch, der zweiundzwanzigste April
Do dzisiejszej lekcji koniecznie są potrzebne nazwy mebli z rodzajnikami, czasowniki:
stehen- stać, sein – być, liegen – leżeć, sich befinden- znajdować się, Hagen – wisieć oraz przyimki miejsca: an-przy, auf-na, hinter – za, vor –przed, in-w, über – nad, unter- pod,
neben-obok, zwischen –pomiędzy
Zasadnicza część lekcji:
- Odpowiedz na pytanie:
Wo ist der Ball?/Gdzie jest piłka?
Der Ball ist vor dem Schrank./Piłka jest przed szafą.
Wo ist der Schuh?/Gdzie jest but?
Der Schuh ist in der Schublade./But jest w szufladzie.
Wo ist das Smartphone?/Gdzie leży telefon?
Das Smartphone liegt in dem Regal./Telefon leży na(w) regale.
Wo befinden sich die Schuhe?/ Gdzie znajdują się buty?
Die Schuhe befinden sich unter dem Schrank./Buty znajdują się pod szafą.
ZAPAMIĘTAJ! Gdy odpowiadamy na pytanie wo ?- gdzie? w odpowiedzi stosujemy rodzajniki w przypadku Dativ/ celownik.
Poniżej przypominam rodzajniki w celowniku:
Rodzaj męski
Rodzaj żeński
Rodzaj nijaki
Liczba mnoga
dem
einem
der
einer
dem
einem
den
--------------
Podsumowanie : Sprawdź, czy opanowałeś zagadnienia z dzisiejszej lekcji i wykonaj zadanie 10/64 w podręczniku. Zapisz zdania do zeszytu.
Ocena: Za to zadanie przewiduję „+” za pracę na lekcji Proszę przysyłać prace na wolszczak@stawiguda.pl
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 16.04.2020
Szacunkowy czas pracy:
25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: STEFAN LEGT DIE BÜCHER AUF DAS REGAL/ STEFAN KŁADZIE KSIĄŻKI NA REGALE
Cele zajęć:
- poznanie czasowników stellen - stawiać, legen- kłaść,
- poznanie przyimków: an-przy, auf-na, hinter – za, vor –przed, in-w, über – nad, unter- pod, neben-obok, zwischen –pomiędzy z biernikiem
Plan zajęć: Powtórzenie nazw mebli, odpowiedź na pytanie z wykorzystaniem przyimków miejsca i biernika
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Donnerstag, der sechzehnte April
Niemcy czasami używają zdania: „Ordnung muss sein”/Porządek musi być. Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się więc porządkowaniemJ
Zasadnicza część lekcji:
Czy pamiętasz nazwy mebli z ostatniej lekcji? Zrób sobie w zeszycie kartkówkę i sam się skontroluj. Jeśli nadal nie umiesz poniższych słówek popracuj nad nimiJ
-W rodzaju żeńskim:
szuflada, komoda, stojąca lampa, wanna, prysznic, pralka, zmywarka, mikrofalówka
- w rodzaju męskim:
biurko, stół, komputer, telewizor, szafa na ubrania, szafka nocna, krzesło, biurko
fotel, kuchnia elektryczna, lodówka, dywan
- w rodzaju nijakim:
łóżko, regał, sofa, umywalka
- Przypomnij sobie przyimki miejsca, które poznałeś na wcześniejszych lekcjach:
an - przy,
auf - na,
hinter – za,
vor –przed,
in - w,
über – nad,
unter- pod,
neben - obok,
zwischen – pomiędzy
- Przydadzą się również następujące słówka:
die CDs – płyty CD
die Schuhe- buty
der Pullower sweter
die Schultasche- szkolna torba
das Smartphone – telefon
das Deutschbuch – podręcznik do j. niemieckiego
die Dose – puszka
der Kopfhӧrer – słuchawki
- Odszukaj w podręczniku na str. 62 zadanie 6.
Odpowiedz na pytanie:
Wohin soll ich die CDs legen?/Dokąd mam położyć płyty CD?
Leg die CDs auf das Regal./ Połóż płyty CDna regale.
Wohin soll ich den Kopfhӧrer legen?/Dokąd mam położyć słuchawki?
Leg den Kopfhӧrer in die Schublade./ Połóż słuchawki do szuflady.
Wohin soll ich das Smartphone legen?/Dokąd mam położyć telefon?
Leg das Smartphone auf den Nachttisch./ Połóż telefon na nocnym stoliku.
Wohin soll ich die Schuhe stellen?/Dokąd mam postawić buty?
Stell die Schuhe in den Schrank./Postaw buty do szafy.
ZAPAMIĘTAJ! Gdy odpowiadamy na pytanie wohin ?- dokąd? W odpowiedzi stosujemy rodzajniki w przypadku Akkusativ/biernik
Poniżej przypominam rodzajniki w bierniku:
Rodzaj męski
Rodzaj żeński
Rodzaj nijaki
Liczba mnoga
den
einen
die
eine
das
ein
die
--------------
Podsumowanie : Sprawdź, czy opanowałeś zagadnienia z dzisiejszej lekcji i wykonaj zadanie 6 /62-63 w podręczniku. Zapisz zdania do zeszytu.
Ocena: Za to zadanie przewiduję „+” za pracę na lekcji Proszę przysyłać prace na wolszczak@stawiguda.pl
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 15.04.2020
Szacunkowy czas pracy:
25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: STEFAN LEGT DIE BÜCHER AUF DAS REGAL/ STEFAN KŁADZIE KSIĄŻKI NA REGALE
Cele zajęć:
- poznanie nazw mebli i urządzeń w domu;
Plan zajęć: Wprowadzenie słownictwa dotyczącego mebli, ćwiczenie utrwalające
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Mittwoch, der fünfzehnte April
Rozpoczynamy dzisiaj nowy rozdział: Modul 6, Kapitel 3. „Ordnung muss sein”/Porządek musi być.
Zasadnicza część lekcji:
- Zaczniemy od wprowadzenia nazw mebli i urządzeń domowych, oczywiście koniecznie z rodzajnikami. Przepisz do zeszytu nazwy mebli podkreślając na czerwono rzeczowniki rodzaju żeńskiego, na niebiesko rodzaju męskiego i na zielono rodzaju nijakiego. Naucz się ich na pamięćJ
die Schublade –szuflada
die Kommode – komoda
die Stehlampe – stojąca lampa
die Badewanne –wanna
die Dusche- prysznic
die Waschmaschine - pralka
die Geschirrspülmaschine - zmywarka
die Mikrowelle - mikrofalówka
der Schreibtisch – biurko
der Tisch –stół
der Computer – komputer
der Fernseher - telewizor
der Schrank – szafa
der Kleiderschrank –szafa na ubrania
der Nachttisch – szafka nocna
der Stuhl – krzesło
der Schreibtisch – biurko
der Sessel – fotel
der Elektroherd – kuchnia elektryczna
der Kühlschrank - lodówka
der Teppich – dywan
das Bett – łóżko
das Bücherregal – regał
das Sofa –sofa
Das Waschbecken – umywalka
Powyższe wyrazy z rodzajnikami będą konieczne do dalszej nauki na następnej lekcji.
Podsumowanie : Sprawdź, czy opanowałeś zagadnienia z dzisiejszej lekcji i wykonaj zadanie 1 /79 w zeszycie ćwiczeń
Ocena: Za to zadanie przewiduję „+” za pracę na lekcji. Proszę przysyłać prace na wolszczak@stawiguda.pl
PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 6a
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 08.04.2020
Szacunkowy czas pracy: 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: KlASSENARBEIT / SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI
Cele zajęć:
- sprawdzenie materiału leksykalnego i gramatycznego
Plan zajęć: test sprawdzający
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Mittwoch, der achte April
W czasie dzisiejszej lekcji sprawdzamy wiedzę i umiejętnościJ
Zasadnicza część lekcji:
- Napisz po niemiecku z rodzajnikami:
cukiernia – apteka-
kawiarnia- dom handlowy -
kościół- lodziarnia-
- Co powiesz taksówkarzowi? Napisz po niemiecku:
Do katedry proszę – Do Muzeum proszę-
Do kina proszę- Do szkoły proszę-
Do teatru proszę- Do centrum proszę-
Do lodziarni proszę- Do parku proszę-
- Ułóż zdania z rozsypani.
- mit- fӓhrt- zum Theater – Anna – das Taxi.
………………………………………………………………………………..
- Stefan- zur Schule - der Bus- fӓhrt- mit.
…………………………………………………………………………………
- die Straßenbahn – mit- Tina-zum Bahnhof- fӓhrt.
…………………………………………………………………………………
- Napisz krótki dialog.
- Witasz się, przepraszasz i pytasz przechodnia o drogę do poczty.
- Przechodzień opisuje krótko drogę.
- Dziękujesz i żegnasz się z nim.
- Wpisz do tabeli podane zwroty:
im Museum, in der Schule, ins Museum, in die Eisdiele, in die Schule, in der Stadt, in der Eisdiele, in die Discko, in die Stadt, in der Discko
Wo?/ gdzie
Wohin?/dokąd
Podsumowanie :
Jeśli wykonałeś zadania bez problemów, Du bist fit in Deutsch.
Ocena: Za to zadanie przewiduję ocenę za sprawdzian. Proszę przysyłać prace do końca tygodnia (10.04.2020) wolszczak@stawiguda.pl
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 02.04.2020
Szacunkowy czas pracy: 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: BIST DU SCHON FIT IN DEUTSCH?/Czy jesteś już sprawny w języku niemieckim ?
Cele zajęć: Uczniowie:
- powtórzenie, utrwalenie, samokontrola materiału leksykalnego i gramatycznego
Plan zajęć:
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Donnerstag, der zweite April
W czasie dzisiejszej lekcji powtarza, ćwiczymy i przygotowujemy się do sprawdzianuJ
Zasadnicza część lekcji:
- Wykonaj zadanie 15/ 75 w zeszycie ćwiczeń. Jest to dialog, w którym trzeba wstawić brakujące wypowiedzi. Z pewnością przydadzą się dialogi, które napisaliście samodzielnie.
- Wykonaj zadanie 14/75 w zeszycie ćwiczeń.
Przypominam jak tworzymy po niemiecku pytania:
- Na początku zdania możemy postawić wyraz pytający np.
- Wo? Gdzie ?/ Wo ist Adam?/ Wo wohnst du?
-Wann? Kiedy?/ Wann treffen wir uns?
- Wie? Jak?/ Wie komme ich zur Schule?/ Wie alt bist du?
b) Na początku zdania możemy postawić czasownik np.
- Gehen wir in die Pizzeria?/Czy idziemy do pizzerii?
- Gehst du mit ins Kino?/Czy idziesz ze mną do kina?
Podsumowanie : sprawdź, czego się nauczyłeś?
Jeśli wykonałeś zadania bez problemów, Du bist fit in Deutsch.
Ocena: Za to zadanie przewiduje +. Proszę o kontakt na librusie lub wolszczak@stawiguda.pl
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 01.04.2020
Szacunkowy czas pracy: 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: WIR SINGEN/ŚPIEWAMY
Cele zajęć: Uczniowie:
- uczniowie rozumieją tekst piosenki i potrafią ponumerować fragmenty tekstu piosenki
Plan zajęć: Śpiewanie piosenki „Wie komme ich zum Bahnhof?
Wprowadzenie do lekcji:
Guten Morgen!
Zapisz dzisiejszy temat i datę:
Heute ist Mittwoch, der erste April
Czy pamiętacie dialogi, w których pytaliście o drogę?
Zasadnicza część lekcji:
- Odszukaj w podręczniku na str. 60 tekst piosenki: Wie komme ich zum Bahnhof?/ Jak dojdę do dworca? Przeczytaj go po cichu i zastanów się co zrozumiałeś.
- Posłuchaj piosenki z płyty 2 razy.
- Spróbuj przeczytać tekst piosenki jeszcze raz, a potem zaśpiewaj.
- Naucz się go na pamięć.
Podsumowanie : sprawdź, czego się nauczyłeś?
Proszę wykonać ćwiczenie 1 i 2 na str. 78 w zeszycie ćwiczeń.
Ocena: Jeśli pojawią się pytania proszę o kontakt na librusie lub wolszczak@stawiguda.pl
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 26.03.2020
Szacunkowy czas pracy: 25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: EINKAUFEN IN MÜNCHEN / Zakupy w Monachium
Cele zajęć: Uczniowie:
-rozumieją treść ogłoszeń prasowych,
- potrafią opisać drogę ze szkoły do domu.
Podaję rozwiązanie zadań do samodzielnej kontroli z poprzedniej lekcji: Zad 11str.72
Herr Malin fӓhrt mit dem Auto zur Post.
Frau Mali fӓhrt mit der Straßenbahn zum Einkaufszentrum.
Tina fӓhrt mit dem Fahrrad zur Schule.
Markus fӓhrt mit dem Taxi zum Theater.
Brigitte geht zu Fuß zur Bibliothek./ Idzie pieszo…
Zad. 12 str. 74
-Soll ich mit dem Auto fahren?
Nein, du fӓhrst am besten mit dem Zug.
-Soll ich mit der S-Bahn fahren?
Nein, du fӓhrst am besten mit der U-Bahn.
-Soll ich mit der Staßenbahn fahren?
Nein, du fӓhrst am besten mit dem Fahrrad.
Wprowadzenie do lekcji:
Zapisz w zeszycie dzisiejszy temat i datę. (Heute ist Donnerstag, der sechsundzwanzigste Mӓrz 2020r)
Potrzebne wiadomości do dzisiejszej lekcji:
-przyimki miejsca: zu, mit, an, in, auf.
- nazwy środków komunikacji miejskiej,
-nazwy wybranych lokali, sklepów i instytucji życia publicznego.
Zbliżamy się powoli do podsumowania i zakończenia działu, dlatego w czasie dzisiejszej lekcji będziemy ćwiczyć umiejętności praktyczne: wypowiedzi pisemne i odpowiedzi na pytania
Zasadnicza część lekcji:
- Wykonaj zadanie 17 str. 58 (podręcznik).
Napisz w zeszycie SMSa do znajomych zgodnie z poleceniem.
- Wykonaj w zeszycie zadanie 18 na str. 58 (podręcznik). Odpowiedz na pytania poniżej tekstu. Jeśli pojawią się trudności skorzystaj ze słownika.
Podsumowanie : sprawdź, czego się nauczyłeś?
W ramach samokontroli wykonaj zadanie 16 i 17 str.76 w zeszycie ćwiczeń.
Ocena: Jeśli pojawią się pytania lub wątpliwości proszę o kontakt na librusie lub wolszczak@stawiguda.pl
Przedmiot: JĘZYK NIEMIECKI
Data: 23.03.2020
Szacunkowy czas pracy:
25 minut
Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak
Temat lekcji: MIT DEM BUS ODER MIT DEM TAXI?/Autobusem czy taksówką?
Cele zajęć: Uczniowie:
- potrafią zapytać o drogę i udzielić informacji na temat możliwości dojazdu do danego miejsca,
- potrafią opisać drogę ze szkoły do domu.
Plan zajęć:
Wprowadzenie do lekcji:
Potrzebne wiadomości: Przyimki miejsca: zu, mit, an, in, auf.
Nauczysz się nazw środków komun akacji miejskiej z rodzajnikami.
Zasadnicza część lekcji:
- Nazwy środków komunikacji miejskiej:
das Taxi- taksówka
die Straßenbahn – tramwaj (dosłownie-kolej uliczna)
die U-Bahn ( die Untergrundbahn)- metro
der Bus –autobus
- Gdy chcemy powiedzieć, że jedziemy jakimś pojazdem stosujemy przyimek mit z przypadkiem Dativ np.
Ich fahre mit dem Taxi./ Jadę taksówką
Ich fahre mit der Straßenbahn./Jadę tramwajem.
Wir fahren mit dem Bus./Jadę autobusem. (podręcznik str. 57)
Gdy chcemy powiedzieć, udajemy di do jakiegoś miejsca stosujemy przyimek zu z przypadkiem Dativ np.
Zur Schule/do szkoły
Zum Kaufhaus/ do domu handlowego
Zum Marktplazt/ do rynku (podręcznik str. 57)
Przypominam poniżej rodzajniki w przypadku Dativ (celownik) :
Rodzaj męski
Rodzaj żeński
Rodzaj nijaki
Liczba mnoga
Dativ
dem
der
dem
den
Podsumowanie : sprawdź, czego się nauczyłeś?
- Proszę wykonać ćwiczenie 11 str. 72.
Przykład: Stefan fӓhrt mit dem Bus zum Bahnhof./Stefan jedzie autobusem do dworca.
- Proszę wykonać ćwiczenie 12 str. 74.
Przykład: der Bus - das Taxi
- Soll ich mit dem Bus fahrem?/Czy powinienem jechać autobusem?
-Nein, du fӓhrst am besten mit dem Taxi?/ Najlepiej jedź taksówką.
Ocena: Prawidłowe odpowiedzi do zadań podam 26.03.2020. Jeśli pojawią się pytania proszę o kontakt na librusie lub wolszczak@stawiguda.pl