Pedagog
Drodzy Rodzice!
W trosce o Wasze dobro fizyczne i psychiczne chcielibyśmy zaproponować Wam proste ćwiczenia relaksacyjne, które nie angażują dużo czasu ani umiejętności. Natomiast przynoszą odprężenie i spokój wewnętrzy.
Ćwiczenia relaksacyjne pozwalają zredukować stres i wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Są więc wskazane tym osobom, które na co dzień zmagają się z wieloma obowiązkami, czy po prostu prowadzą szybkie tempo życia.
Wielogodzinne spędzanie czasu w domu z dziećmi, praca zdalna, wsparcie i pomoc dzieciom w nauce zdalnej, a oprócz tego troski i obowiązki dnia codziennego mogą nasilać kłopoty związane z odczuwaniem niepokoju, zwiększonego napięcia mięśni czy powtarzających się np.: bólów głowy, pleców.
Ćwiczenia relaksacyjne są więc świetną metodą na wyciszenie organizmu. Mogą wykonywać je zarówno osoby dorosłe, młodzież, czy dzieci, w dowolnym czasie.
Może to być np. pora wieczorna kiedy po całym dniu chcemy i możemy podarować tylko sobie trochę cennego czasu.
Oto nasza propozycja na dziś!
Relaksacja na sen i na stres to relaksacja prowadzona, przez panią Małgorzatę Mostowską, czyli 15 minut relaksu i odprężenia.
https://www.youtube.com/watch?v=JFHSz62mnv0
Z życzeniami wewnętrznego spokoju i radości
pedagodzy szkolni
Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele!
Pragniemy Was poinformować, że z uwagi na stan epidemii koronawirusa Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Olsztynie zamieściła informację na stronie internetowej poradni, dotyczącą możliwości kontaktu telefonicznego ze specjalistami.
Znajdziecie tam listę nazwisk psychologów, pedagogów i logopedów wraz z bezpośrednimi numerami telefonów.
W razie potrzeby pracownicy poradni czekają na rozmowy z Wami, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 13:00 oraz pod adresem e – mail ppp.olsztyn@poczta.fm
Pedagodzy szkolni
Szanowni Rodzice!
W związku z zaistniałą sytuacją, pragniemy poinformować Państwa, że dzieci, które korzystają z pomocy psychologiczno – pedagogicznej w formie zajęć specjalistycznych, nadal będą takim wsparciem objęte.
Mając na uwadze specyfikę nauczania zdalnego, która jest czymś nowym dla dzieci i młodzieży, nie chcemy dodatkowo obciążać uczniów pracą. W związku z tym będziemy raz w tygodniu zamieszczać na stronie internetowej naszej szkoły ćwiczenia i zadania dla wszystkich osób chętnych. Zadbamy o atrakcyjną formę materiałów, a Państwa prosimy o wsparcie w motywowaniu uczniów do wykonywania ćwiczeń. Ze swojej strony służymy wsparciem merytorycznym.
Wszystkie materiały będą dostępne w zakładce PEDAGODZY, „ w szufladce” : zajęcia korekcyjno – kompensacyjne.
Pozdrawiamy ciepło
Pedagodzy szkolni
Po co odpoczywać?
Pewien mądry człowiek, Umberto Eco, stwierdził kiedyś, że odpoczynek to nie tylko prawo człowieka – to także jego obowiązek. Dlatego nie miej wyrzutów, kiedy odkładasz na chwilę podręcznik czy zeszyt, by pogapić się za okno. Ale jak odpoczywać efektywnie?
Zanim usiądziesz do nauki, weź do ręki kartkę i zapisz, co musisz zrobić (na przykład: wypracowanie z polskiego, trzy zadania z matematyki, dwadzieścia słówek do nauczenia z angielskiego). Po wykonaniu każdego zadania skreślaj je z listy – nic tak dobrze nie działa, jak świadomość, że masz już coś z głowy.
Nie pracuj jednak bez przerwy – znawcy tematu zalecają pięciominutowy odpoczynek na każde pół godziny nauki. Mózg tego potrzebuje, aby się nie przeciążyć, a dzięki przerwom dużo lepiej zapamiętuje informacje. Nie oznacza to, że musisz działać z zegarkiem w ręku. Możesz na przykład zaplanować sobie krótkie przerwy po każdym wykonanym zadaniu. Czyli: nauczyłem się już słówek z angielskiego, to teraz pięć minut przerwy, zanim siądę do wypracowania. Ważne tylko, by nie mylić odpoczynku z wymówką od nauki. Jeśli co chwilę odrywasz się od książek – by pójść do kuchni po coś do picia, przejrzeć Facebooka, pogadać chwilę z rodzicami – często będziesz musiał zaczynać pracę od początku. A to oznacza, że stracisz na nią więcej czasu, niż gdybyś skupił się na konkretnym zadaniu, wykonał je i dopiero wtedy zrobił sobie kilkuminutowy odpoczynek.
I pamiętaj: odpoczywaj tak, jak lubisz! Najlepiej jednak bez udziału komputera czy telefonu, za to z udziałem… nóg lub rąk. Możesz włączyć sobie ulubioną piosenkę, pośpiewać i potańczyć, możesz też po prostu zrobić kilka przysiadów. A może należysz do tych, którzy relaksują się, sprzątając? Każdy sposób jest dobry, ważne, by pozwolić mózgowi odpocząć. Bo odpoczynek to obowiązek taki sam jak nauka!
Gimnastyka mózgu – na czym polega?
Metoda Dennisona to ćwiczenia, pozycja oraz zasady, których wykonywanie lub przestrzeganie jest tak opracowane, aby łączyć pracę obu półkul mózgowych, budować nowe połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi oraz integrować mózg z ciałem.
Lewa półkula odpowiada za myślenie, analizę, kontrolowaną mowę, percepcję czasu i pamięć krótką, a prawa za orientację w przestrzeni, uczenie się, pamięć długotrwałą, intuicję, uczucia i emocje – przy czym obie muszą ze sobą współpracować. Ich równowaga jest niezbędna, aby przyswajać nowe informacje i działać efektywniej. Dzięki ćwiczeniom Dennisona uruchamiamy je jednocześnie, więc mózg pracuje zarówno ruchowo, intelektualnie, jak i emocjonalnie.
Jeżeli zaciekawiła Was gimnastyka zarówno mózgu jak i ciała przejdźcie do zakładki zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, w której znajdziecie więcej informacji o samych ćwiczeniach i ciekawy filmik .