• biologia 5 b

        • PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5b

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 22.06.2020r.

          Czas pracy: ok.20 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: PRZEGLĄD ROŚLIN OKRYTONASIENNYCH 

          Cele zajęć:

          - poznasz gatunki drzew, krzewów i krzewinek okrytonasiennych

          Wprowadzenie do lekcji:

          Czy znasz te rośliny?

          Podsumowanie : 

          1. W wirtualnym atlasie znajdziesz zdjęcia drzew, krzewów i krzewinek okrytonasiennych. Czy spotkałeś je w swojej okolicy?

                 Zapoznaj się z nimi.

          https://www.ekologia.pl/wiedza/ziola/okrytonasienne

          wolszczak@stawiguda.pl

           

           

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5b

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 15.06.2020r.

          Czas pracy:  ok. 25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: ZNACZENIE  ROŚLIN OKRYTONASIENNYCH

          Cele zajęć: poznasz znaczenie roślin okrytonasiennych

          Wprowadzenie do lekcji:

          Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim  cele zajęć.

          Rośliny okrytonasienne mają ogromne znaczenie w przyrodzie i w życiu codziennym człowieka

          Zasadnicza część lekcji:

            1. Znaczenie roślin okrytonasiennych w przyrodzie:

          - środowisko życia dla zwierząt

          - źródło pokarmu dla zwierząt

          - oczyszczają powietrze

          - zapobiegają powodziom

           

           

            1. Znaczenie roślin okrytonasiennych dla człowieka:

          - źródło pożywienia

          - surowiec do produkcji leków i kosmetyków

          - surowiec do wytwarzania produktów z drewna

          - pasza dla zwierząt gospodarskich

          - ozdoby

           

            Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl 

           

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5b

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 08.06.2020r.

          Czas pracy: ok.25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: PODSUMOWANIE I SPRAWDZENIE WIADOMOŚĆI – Różnorodność roślin

          Cele zajęć: powtórzenie  i sprawdzenie  wiadomości i umiejętności z zakresu:  Różnorodność roślin

          Plan zajęć: Zadania powtórzeniowe i sprawdzające wiedzę i umiejętności uczniów

          Wprowadzenie do lekcji:

          W czasie poprzednich lekcji omówiliśmy rośliny. A teraz pora na podsumowanie działu sprawdzenie waszej wiedzy.

          Podsumowanie :  Wyniki waszego testu zapisujecie poniżej.

          I.Zaznacz dwie cechy charakterystyczne mchów. (2 p.)

           

          1. Zasiedlają środowiska wilgotne i zacienione.
          2. Żyją w środowisku suchym i nasłonecznionym.
          3. Wytwarzają zarodniki na spodniej stronie liści.
          4. Wykształcają kwiaty.
          5. Mają zdolność zatrzymywania wody.

          II. Oceń, czy zdania opisują skrzypy (S), czy widłaki (W). Wpisz w wyznaczonych miejscach odpowiednie litery.(3 p.)

          1. Niektóre z nich wykształcają dwa rodzaje pędów: pęd wiosenny i pęd letni…………
          2. Podobnie jak paprocie mają kłącze oraz proste lub rozgałęzione nadziemne łodygi.........
          3. Są roślinami o delikatnych korzeniach i płożących się łodygach…….

           

          III.Narysuj kwiat rośliny okrytonasiennej – czereśni i podpisz go elementy. (2p.)

           

           

           

           

          IV. Oceń, czy poniższe informacje są prawdziwe. Zaznacz literę P, jeśli informacja jest prawdziwa, albo literę F – jeśli jest fałszywa. (3 p.)

          1. Rośliny nagonasienne mają najczęściej postać małych krzewinek…………………..
          2. Rośliny iglaste są przeważnie zimozielone………..
          3. Większość roślin nagonasiennych może przeprowadzać fotosyntezę przez cały rok.

          V. Skreśl wyrazy tak, aby poniższe zdanie zawierało prawdziwe informacje (1 p.)

          Kwiaty służą roślinom do rozmnażania wegetatywnego / płciowego.

          Ocena: Za dzisiejszą pracę przewiduję ocenę. Proszę zrobić zdjęcie  i przesłać na wolszczak@stawiguda.pl

           

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5b

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 01.06.2020r.

          Czas pracy:  ok. 25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: ROZPRZESTRZENIANIE SIĘ ROŚLIN OKRYTONASIENNYCH

          Cele zajęć:

          • - poznasz cykl rozwojowy roślin okrytonasiennych, sposobny ich zapylania i budowę nasion

          Plan zajęć:  cykl rozwojowy roślin okrytonasiennych, sposobny ich zapylania i budowę nasion, doświadczenie

          Wprowadzenie do lekcji:

          Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim  cele zajęć.

           

          Dzień Dziecka | Dom Pomocy Społecznej Ostoja

           

           

          Pierwszego czerwca z okazji DNIA DZIECKAJ

           

          Życzę Wam dzieciaki,
          Miejcie wesołe buziaki.
          Lodów w każdą niedzielę,
          A dziś prezentów wiele.

          Zasadnicza część lekcji:

          Rośliny okrytonasienne rozprzestrzeniają się za pomocą owoców, które powstają w wyniku rozmnażani a płciowego. Do rozprzestrzeniania się służą im również przekształcone pędy, między innymi bulwy i cebule.

          1. Jak rozmnażają się rośliny okrytonasienne? Przeanalizuj cykl rozwojowy roślin okrytonasiennych na przykładzie czereśni - podręcznik str. 139
          2. Sposoby zapylania roślin okrytonasiennych.

          Zapylenie kwiatu następuje wtedy, gdy ziarna pyłku zostaną przeniesione  z pręcików kwiatu na znamię słupka.

          Zapylenie odbywa się najczęściej za pośrednictwem:

          - wiatru (np. kwiat leszczyny, kwiaty traw)

          - zwierząt (kwiaty mogą być zapylane przez owady, np. pszczoły) Obejrzyj zdjęcia w podręczniku na stronach 140-141.

                 3.   Owoce roślin okrytonasiennych dzielimy na:

                        -suche: np. orzechy

                        -mięsiste- maja owocnie miękkie i soczyste: np. pomarańcze, jabłka itp.

                 4.   Budowa owocu: typowy owoc jest zbudowany z nasienia lub kilku nasion i owocni.

                       Jednak owoce poszczególnych gatunków roślin różnią się budowa. Dlatego

                       Rozprzestrzeniają się w odmienny sposób:

          1. Owoce przenoszone przez wiatr:

          - owoce klonu (tak zwane potocznie noski)

          - owoce mniszka (tak zwane dmuchawce)

                        b)   Owoce przenoszone przez zwierzęta są smaczne i soczyste, aby zwierzęta chętnie je zjadały. Nasiona tych owoców są wydalane z odchodami zwierząt i w ten sposób rozprzestrzeniają się. Inne owoce posiadają specjalne wyrostki, za pomocą których przyczepiają się do sierści lub piór i wędrują ze zwierzętami.

                        c)  Owoce przenoszone przez wodę, np. owoce palmy kokosowej

          Dla chętnych: Wykonaj doświadczenie, podręcznik str.146

            Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl 

           

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5b

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 25.05.2020r.

          Czas pracy: ok. 25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: OKRYTONASIENNE

          Cele zajęć:

          • - poznasz różnorodność oraz budowę roślin okrytonasiennych

          Plan zajęć:  rośliny okrytonasienne, ich budowa, filom edukacyjny

          Wprowadzenie do lekcji:

          Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim  cele zajęć.

          Rośliny okrytonasienne, to obecnie dominująca i najbardziej zróżnicowana grupa roślin na Ziemi. Są wśród nich drzewa, które osiągają 100 m wysokości oraz delikatne roślinki o wielkości kilku milimetrów

          Zasadnicza część lekcji:

          1. Formy roślin okrytonasiennych

          Ze względu na budowę łodygi dzielimy rośliny okrytonasienne na:

          - rośliny zielne (cienkie i zielone łodygi)

          - rośliny drzewiaste (drzewa, krzewy , krzewinki)

          https://www.youtube.com/watch?v=NSTqkUi0mhk

          1. Cechy roślin okrytonasiennych:

          - kwiaty

          - wytwarzanie owoców

          1. Budowa kwiatu rośliny okrytonasiennej:

          - większość roślin okrytonasiennych ma kwiaty obupłciowe, które zawierają równocześnie elementy rozrodcze żeńskie (słupki) i  elementy rozrodcze męskie (pręciki)

          - kwiat służy roślinie do rozmnażania płciowego

          -zewnętrzna część kwiatu to okwiat, który składa się z zwykle z zielonego kielicha i barwnej korony

          -pręciki - powstają w nich ziarnka pyłku, niezbędne do zapylenia

          -słupek – jego górna część służy do wychwytywania pyłku, dolna  do wykształcania i ochrony zalążków,

          - okwiat- jego zadaniem jest ochrona pręcików i słupków oraz przywabianie zwierząt zapylających, np. pszczół

          https://www.youtube.com/watch?v=rFtA2H4NTr0

          Podsumowanie : Narysuj w zeszycie kwiat rośliny okrytonasiennej – czereśni i podpisz jego elementy (podręcznik 138)

            Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl 

           

           

           

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5b

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 18.05.2020r.

          Czas pracy około 25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: NAGONASIENNE cz. 2

          Cele zajęć:

          • - dowiesz się jaką rolę pełnią rośliny nagonasienne w przyrodzie i dla człowieka,
          • - nauczysz się rozpoznawać drzewa i krzewy nagonasienne

          Plan zajęć: rola roślin nagonasiennych w przyrodzie i dla człowieka,

          Wprowadzenie do lekcji:

          Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim  cele zajęć.

          Dzisiaj trudno sobie wyobrazić życie bez drewnianych mebli i domów. Zawdzięczamy je głównie roślinom iglastym-nagonasiennym.

          Zasadnicza część lekcji:

            1. Rola roślin nagonasiennych w przyrodzie:

          - pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen

          - są źródłem pokarmu dla zwierząt

          - służą wielu zwierzętom jako schronienie

          - zapobiegają powodziom

                               2. Znaczenie roślin nagonasiennych dla człowieka: są wykorzystywane:

          - w budownictwie,

          - do produkcji mebli i papieru,

          - do  produkcji kosmetyków i leków

          - są wykorzystywane do zalesiania wydm

          -jako rośliny ozdobne w ogrodach

                              3. Poznaj gatunki drzew i krzewów iglastych w podręczniku na stronach 134-135. Czy widziałeś je w twojej okolicy?

          https://www.youtube.com/watch?v=MdWLIQf-1uo

           

          Podsumowanie : Odpowiedz w zeszycie na pytania:

          1. Wyjaśnij do czego służą roślinom nasiennym kwiaty i nasiona.

          2. Wymień cechy roślin nagonasiennych.

           Ocena: za zadanie przewiduje ocenę, proszę przysłać odpowiedzi:  wolszczak@stawiguda.pl 

           

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5b

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 11.05.2020r.

          Czas pracy około 25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: NAGONASIENNE -cz.1

          Cele zajęć:

          - opisywać miejsca występowania roślin nagonasiennych na Ziemi i ich przystosowania do warunków życia;

          - opisywać charakterystyczne cechy roślin nagonasiennych;

          Plan zajęć: Budowa, cechy i cykl rozwojowy nagonasiennych

          Wprowadzenie do lekcji:

          Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim  cele zajęć.

          Większość rośli, które możemy spotkać w lesie, na łące czy na polu uprawnym, to rośliny nasienne. Oznacza to, że te rośliny wytwarzają kwiaty i nasiona.
          W historii roślin wykształcenie nasion było bardzo ważną zmianą. Nasiona potrafią skuteczniej niż zarodniki zapewnić trwanie i rozprzestrzenianie gatunków. Sprawiły, że przed wytwarzającymi je roślinami nasiennymi otworzyły się nowe środowiska.

          Zasadnicza część lekcji:

          1. Wśród roślin nasiennych wyróżniamy rośliny
          1. nagonasienne  (ich nasiona są nagie, pozbawione osłon) np. sosny – wysokie drzewa, które rosną w lesie przy szkole.
          2. Okrytonasienne (ich nasiona są okryte ścianą owocu) np. jabłoń, grusza, brzoskwinia, śliwa, wiśnia i wiele innych.
          1. Cechy roślin nagonasiennych

          https://www.youtube.com/watch?v=XWJayNuQc6g

          - najczęściej drzewa

          - rośliny iglaste

          - zimozielone (ich liście-igły są zielone zimą)

          - są odporne na silne mrozy i wielomiesięczną suszę.

                       3.   Budowa roślin nagonasiennych na podstawie sosny.

                             Narysuj w zeszycie sosnę i podpisz jej części:

                              - pień,

                             - korona,

                             - liście,

                            - kwiatostan męski i żeński.

                       4.  Jak rozmnażają się rośliny nagonasienne? Przeanalizuj cykl rozwojowy roślin nagonasiennych na przykładzie sosny w podręczniku na str. 132 oraz na prezentacji: https://eszkola.pl/biologia/cykl-rozwojowy-nagonasiennych-3519.html

          Podsumowanie : Wykonaj doświadczenie – podręcznik str. 136.

            Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl 

           

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5b

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 04.05.2020r.

          Czas pracy około 25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: PAPROTNIKI cz.2

          Cele zajęć:

          - poznasz cykl rozwojowy paproci,

          - dowiesz się jakie znaczenie mają paprotniki dla przyrody i dla człowieka

          Plan zajęć: cykl rozwojowy paprotników, ich rola

          Wprowadzenie do lekcji:

          Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim  cele zajęć.

          Około 300 mln lat temu w panującym wówczas wilgotnym i ciepłym klimacie paprocie, skrzypy i widłaki mogły doskonale rozwijać się i osiągać olbrzymie rozmiary. Ich wysokość dochodziła do 30 m. Po obumarciu szczątki tych roślin, bez dostępu do tlenu, przykryte mułem i zasypane piaskiem powoli ulegały rozkładowi, formując najpierw pokłady torfu, a potem węgiel brunatny i w końcu węgiel kamienny. W złożach wydobywanego dziś węgla zachowały się liczne odciski i skamieniałości roślin okresu karbońskiego.

          Zasadnicza część lekcji:

          1.  Cykl rozwojowy paproci:

          Latem na spodniej stronie liści paproci rozwijają się zarodnie, w których powstają i dojrzewają zarodniki. Kiedy zarodniki spadną na ziemię, kiełkują rośliny nazywane przedroślami. Przedrośle ma sercowaty kształt     i wielkość około 1 cm. Na jego spodniej stronie powstają plemnie i rodnie. Zapłodnienie zachodzi tylko w obecności wody i prowadzi do powstania zygoty. Z niej rozwija się paproć.

          Przeanalizuj cykl rozwojowy paproci w podręczniku na str. 124.

          Odpowiedz na pytanie: Do czego paprociom jest potrzebna woda?

          1. Znaczenie paprotników dla człowieka:

          - dały początek bogatym złożom węgla kamiennego

          - są źródłem substancji leczniczych ( np. leki produkowane ze skrzypu)

          - maja znaczenie dekoracyjne (np. rośliny doniczkowe)

          - czasami są uciążliwymi chwastami na polu uprawnym

          1.  Znaczenie paprotników w przyrodzie:

          - są miejscem życia i schronieniem dla wielu drobnych zwierząt

          - są pokarmem dla wielu zwierząt

          Podsumowanie;

          Doświadczenie dla chętnych: Zasusz liść paproci z zarodniami pomiędzy białymi kartkami. Gdy na kartkach pojawi się brązowy pył, czyli zarodniki, wysyp je na bardzo wilgotną glebę w małej doniczce i przykryj przezroczystą pokrywką, by podłoże nie wysychało. Za pomocą lupy przez okres trzech tygodni obserwuj powierzchnię gleby. Najpierw pojawi się zielony nalot, potem sercowate przedrośla.

          Ocena:  Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl 

           

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5b

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 27.04.2020r.

          Szacunkowy czas pracy:

          25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: PAPROTNIKI

          Cele zajęć:

          - poznasz budowę paprotników: paproci, widłaków i skrzypów

           

          Plan zajęć: Budowa paprotników: paproci, widłaków i skrzypów.

          Wprowadzenie do lekcji:

          Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim  cele zajęć.

          Paprotniki, podobnie jak mchy , najczęściej możemy spotkać w wilgotnych środowiskach lądowych. Są one jednak większe od mchów, a zamiast łodyżek, chwytników i listków wykształcają właściwe organy roślinne: korzenie, łodygę i liście

          Zasadnicza część lekcji:

          1. Do paprotników należą paprocie, skrzypy i widłaki
          2. Przeczytaj lekcję i obejrzyj filmiki:

           https://epodreczniki.pl/a/paprocie-skrzypy-i-widlaki/DYdvOa78d

          Podsumowanie : sprawdź, czego się nauczyłeś?

          Wymień w zeszycie nazwy poznanych dzisiaj:

          1. paproci
          2. widłaków
          3. skrzypów

          Rośliny będące pod ochroną podkreśl kolorem zielonym. Potrzebne informacje znajdziesz w podręczniku na str. 126-128.

           

          Ocena:  Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl 

           

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5b

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 20.04.2020r.

          Szacunkowy czas pracy:

          25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: MCHY  najprostsze rośliny lądowe – cz. 2

          Cele zajęć:

          - poznasz budowę i cykl rozwojowy mchów,

          - poznasz znaczenie mchów w przyrodzie i dla człowieka.

          Plan zajęć: Budowa i cykl rozwojowy mchu. Znaczenie mchu w przyrodzie.

          Wprowadzenie do lekcji:

          Wiecie już, że najłatwiej i najlepiej poznaje się przyrodę w bezpośrednim z nią kontakcie. Niestety nie możemy wybrać się na zajęcia biologii w terenie, dlatego dzisiaj zabieram Was na filmową wycieczkę do lasu.

          Zasadnicza część lekcji:

          1. Obejrzyj film:

          https://epodreczniki.pl/a/film/D1Ao2GiyX

           

          Podsumowanie :

                 Zadanie badawcze dla chętnych. Instrukcję do zadania znajdziesz poniżej.

          Wykonaj doświadczenie. Zapisz wynik doświadczenia i sformułuj wniosek.

          Do przeprowadzenia badania potrzebujesz: kępka mchu, 200 ml wody

           

          Problem badawczy

          Czy wysuszone mchy wchłaniają wodę?

          Hipoteza

          Wysuszone mchy wchłaniają wodę.

          Przebieg doświadczenia

          1. Wlej do naczynia z podziałką 200 ml wody.
          2. Umieść w naczyniu z wodą zasuszony okaz mchu.
          3. Odczekaj około 5 minut.
          4. Wyjmij mech z naczynia.

          Odmierz ilość wody, którą pochłonął mech przez wyciśnięcie jej do drugiego naczynia z podziałką.

          Wynik

          Zasuszony mech pochłonął …………. ml wody.

          Wniosek

           

           

           

           

          Ocena:  Wyniki badania i zdjęcia proszę przysyłać  na wolszczak@stawiguda.pl  Docenię wszystkich pracowitychJ

           

           

           

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5b

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 06.04.2020r.

          Szacunkowy czas pracy: 

          25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: MCHY

          Cele zajęć:

          - poznanie budowy i cyklu rozwojowego mchów,

          - poznanie znaczenia mchów w przyrodzie i dla człowieka.

          Plan zajęć: Budowa i cykl rozwojowy mchu. Znaczenie mchu w przyrodzie.

          Wprowadzenie do lekcji:

          Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim  cele zajęć.

          Mchy to niezwykłe rośliny, bo rosną kępkami przypominającymi miękkie poduszki. Lubią  środowisko cieniste i wilgotne, dlatego  można je spotkać w lesie, na starych wilgotnych murach lub przewróconych drzewach.

          Zasadnicza część lekcji:

          1. Jak wygląda mech?

          Znajdź jego rysunek w podręczniku na str. 116 i narysuj w zeszycie. Podpisz elementy mchu.

          1. Przeczytaj cykl rozwojowy mchu na str. 117 i odpowiedz w zeszycie na pytanie.

          Do czego mchom potrzebna jest woda?

          1. Jakie jest znaczenie mchów w przyrodzie i dla człowieka, zapisz w zeszycie.

           

          Podsumowanie : sprawdź, czego się nauczyłeś? Obejrzyj prezentację i dowiedz się więcej

           https://epodreczniki.pl/a/mchy/D1yVpeKf0

          Ocena:  Odpowiedzi proszę przysyłać  na wolszczak@stawiguda.pl  lub Librusie. Docenię wszystkich pracowitychJ

           

           

           

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 30.03.2020R.

          Szacunkowy czas pracy: 25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: PODSUMOWANIE I SPRAWDZENIE WIADOMOŚĆI – TKANKI ROŚLINNE

          Cele zajęć:

          -powtórzenie  i sprawdzenie  wiadomości i umiejętności z zakresu:  tkanki roślinne

          Plan zajęć: Zadania powtórzeniowe i sprawdzające wiedzę i umiejętności uczniów

          Wprowadzenie do lekcji:

          W czasie poprzednich lekcji omówiliśmy tkanki roślinne i oglądaliśmy je pod mikroskopem.

          Opracowaliśmy organy rośliny: korzeń , łodygę i liście. A teraz pora na podsumowanie działu sprawdzenie waszej wiedzy.

          Przedstawiam wam komplet zadań do rozwiązania. Przyjemnej pracyJ

          karta_pracy_TKANKI_ROSLINNE_5b.doc

           

          Ocena: Za dzisiejszą pracę przewiduję ocenę wagi 3 (ocena za sprawdzian).

          Powyżej przedstawiam tabelę, w którą trzeba wpisać rozwiązania. Proszę zrobić zdjęcie tej tabeli i przesłać na wolszczak@stawiguda.pl

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stawigudzie
      • (89) 512 61 12 budynek A,


        (89) 512 62 21 budynek B,


        (89) 523 70 31 Przedszkole
      • Dyrektor Anna Stokłos,

        Budynek A
        ul. Warszawska 5,
        11-034 Stawiguda
        woj. warmińsko-mazurskie,

        Budynek B
        ul. Leśna 1,
        11-034 Stawiguda
        Stawiguda
        Poland
    • Logowanie