• biologia 5 a

        • PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5a

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 25.06.2020r.

          Czas pracy:  ok. 25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: ROZPRZESTRZENIANIE SIĘ ROŚLIN OKRYTONASIENNYCH I ICH ZNACZENIE

          Cele zajęć: poznasz cykl rozwojowy roślin okrytonasiennych, sposobny ich zapylania i budowę nasion, ich rozprzestrzenianie się i znaczenie.

          Plan zajęć:  cykl rozwojowy roślin okrytonasiennych, sposobny ich zapylania i budowę nasion, doświadczenie, znaczenie roślin okrytonasiennych

          Wprowadzenie do lekcji:

          Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim  cele zajęć.

          Rośliny okrytonasienne rozprzestrzeniają się za pomocą owoców, które powstają w wyniku rozmnażani a płciowego. Do rozprzestrzeniania się służą im również przekształcone pędy, między innymi bulwy i cebule.

          Zasadnicza część lekcji:

          1. Jak rozmnażają się rośliny okrytonasienne?

          Przeczytaj punkt 1 w e-podręczniku i obejrzyj filmik https://epodreczniki.pl/a/okrytonasienne/Df0Pjn95x

          1. Sposoby zapylania roślin okrytonasiennych.

          Zapylenie kwiatu następuje wtedy, gdy ziarna pyłku zostaną przeniesione  z pręcików kwiatu na znamię słupka.

          Zapylenie odbywa się najczęściej za pośrednictwem:

          - wiatru (np. kwiat leszczyny, kwiaty traw)

          - zwierząt (kwiaty mogą być zapylane przez owady, np. pszczoły)

                 3.   Owoce roślin okrytonasiennych dzielimy na:

                        -suche: np. orzechy

                        -mięsiste- maja owocnie miękkie i soczyste: np. pomarańcze, jabłka itp.

                 4.   Budowa owocu: typowy owoc jest zbudowany z nasienia lub kilku nasion i owocni.

                       Jednak owoce poszczególnych gatunków roślin różnią się budowa. Dlatego

                       Rozprzestrzeniają się w odmienny sposób:

          1. Owoce przenoszone przez wiatr:

          - owoce klonu (tak zwane potocznie noski)

          - owoce mniszka (tak zwane dmuchawce)

                        b)   Owoce przenoszone przez zwierzęta są smaczne i soczyste, aby zwierzęta chętnie je zjadały. Nasiona tych owoców są wydalane z odchodami zwierząt i w ten sposób rozprzestrzeniają się. Inne owoce posiadają specjalne wyrostki, za pomocą których przyczepiają się do sierści lub piór i wędrują ze zwierzętami.

                        c)  Owoce przenoszone przez wodę, (np. owoce palmy kokosowej)

           

          5.  Znaczenie roślin okrytonasiennych w przyrodzie:

          Przeczytaj punkt 5  w e -podręczniku https://epodreczniki.pl/a/okrytonasienne/Df0Pjn95x

          - środowisko życia dla zwierząt

          - źródło pokarmu dla zwierząt

          -oczyszczają powietrze

          -zapobiegają powodziom

          6.Znaczenie roślin okrytonasiennych dla człowieka:

          - źródło pożywienia

          - surowiec do produkcji leków i kosmetyków

          - surowiec do wytwarzania produktów z drewna

          - źródło paszy dla zwierząt gospodarskich

          - ozdoby

            Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl 

           

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5a

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 04.06.2020r.

          Czas pracy:  ok. 25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: ROŚLINY OKRYTONASIENNE

          Cele zajęć:  poznasz różnorodność oraz budowę roślin okrytonasiennych

          Plan zajęć:  rośliny okrytonasienne, ich budowa, filom edukacyjny

          Wprowadzenie do lekcji:

          Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim  cele zajęć.

          Rośliny okrytonasienne, to obecnie dominująca i najbardziej zróżnicowana grupa roślin na Ziemi. Są wśród nich drzewa, które osiągają 100 m wysokości oraz delikatne roślinki o wielkości kilku milimetrów

          Zasadnicza część lekcji:

          1. Formy roślin okrytonasiennych

          Ze względu na budowę łodygi dzielimy rośliny okrytonasienne na:

          - rośliny zielne (cienkie i zielone łodygi)

          - rośliny drzewiaste (drzewa, krzewy , krzewinki)

          https://www.youtube.com/watch?v=NSTqkUi0mhk

          1. Cechy roślin okrytonasiennych:

          - kwiaty

          - wytwarzanie owoców

          1. Budowa kwiatu rośliny okrytonasiennej:

          - większość roślin okrytonasiennych ma kwiaty obupłciowe, które zawierają równocześnie elementy rozrodcze żeńskie (słupki) i  elementy rozrodcze męskie (pręciki)

          - kwiat służy roślinie do rozmnażania płciowego

          -zewnętrzna część kwiatu to okwiat, który składa się z zwykle z zielonego kielicha i barwnej korony

          -pręciki - powstają w nich ziarnka pyłku, niezbędne do zapylenia

          -słupek – jego górna część służy do wychwytywania pyłku, dolna  do wykształcania i ochrony zalążków,

          - okwiat- jego zadaniem jest ochrona pręcików i słupków oraz przywabianie zwierząt zapylających, np. pszczół

           

          https://www.youtube.com/watch?v=rFtA2H4NTr0

          1. Jak rozmnażają się rośliny okrytonasienne? Przeanalizuj cykl rozwojowy roślin okrytonasiennych na przykładzie czereśni  (podręcznik str. 139)
          2. Sposoby zapylania roślin okrytonasiennych.

          Zapylenie kwiatu następuje wtedy, gdy ziarna pyłku zostaną przeniesione  z pręcików kwiatu na znamię słupka.

          Zapylenie odbywa się najczęściej za pośrednictwem:

          - wiatru (kwiat leszczyny, kwiaty traw)

          - zwierząt (kwiaty mogą być zapylane przez owady, np. pszczoły) Obejrzyj zdjęcia w podręczniku na stronach 140-141.

          Podsumowanie : Narysuj w zeszycie kwiat rośliny okrytonasiennej – czereśni i podpisz jego elementy (podręcznik 138)

            Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl 

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5a

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 28.05.2020r.

          Czas pracy około 25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: NAGONASIENNE cz. 2

          Cele zajęć:

          - dowiesz się jaką rolę pełnią rośliny nagonasienne w przyrodzie i dla człowieka,

          - nauczysz się rozpoznawać drzewa i krzewy nagonasienne

          Plan zajęć: rola roślin nagonasiennych w przyrodzie i dla człowieka,

          Wprowadzenie do lekcji:

          Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim  cele zajęć.

          Dzisiaj trudno sobie wyobrazić życie bez drewnianych mebli i domów. Zawdzięczamy je głównie roślinom iglastym-nagonasiennym.

          Zasadnicza część lekcji:

            1. Rola roślin nagonasiennych w przyrodzie:

          - pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen

          - są źródłem pokarmu dla zwierząt

          - służą wielu zwierzętom jako schronienie

          - zapobiegają powodziom

                               2. Znaczenie roślin nagonasiennych dla człowieka: są wykorzystywane:

          - w budownictwie,

          - do produkcji mebli i papieru,

          - do  produkcji kosmetyków i leków

          - są wykorzystywane do zalesiania wydm

          -jako rośliny ozdobne w ogrodach

                              3. Poznaj gatunki drzew i krzewów iglastych w podręczniku na stronach 134-135. Czy widziałeś je w twojej okolicy?

          https://www.youtube.com/watch?v=MdWLIQf-1uo

          Podsumowanie : Odpowiedz w zeszycie na pytania:

          1. Wyjaśnij do czego służą roślinom nasiennym kwiaty i nasiona.

          2. Wymień cechy roślin nagonasiennych.

           Ocena: za zadanie przewiduje ocenę, proszę przysłać odpowiedzi:  wolszczak@stawiguda.pl 

           

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5a

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 21.05.2020r.

          Czas pracy około 25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: NAGONASIENNE

          Cele zajęć:

          • - opisywać miejsca występowania roślin nagonasiennych na Ziemi i ich przystosowania do warunków życia;
          • - opisywać charakterystyczne cechy roślin nagonasiennych;

          Plan zajęć: Budowa, cechy i cykl rozwojowy nagonasiennych

          Wprowadzenie do lekcji:

          Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim  cele zajęć.

          Większość rośli, które możemy spotkać w lesie, na łące czy na polu uprawnym, to rośliny nasienne. Oznacza to, że te rośliny wytwarzają kwiaty i nasiona.
          W historii roślin wykształcenie nasion było bardzo ważną zmianą. Nasiona potrafią skuteczniej niż zarodniki zapewnić trwanie i rozprzestrzenianie gatunków. Sprawiły, że przed wytwarzającymi je roślinami nasiennymi otworzyły się nowe środowiska.

          Zasadnicza część lekcji:

          1. Wśród roślin nasiennych wyróżniamy rośliny
          1. nagonasienne  (ich nasiona są nagie, pozbawione osłon) np. sosny – wysokie drzewa, które rosną w lesie przy szkole.
          2. Okrytonasienne (ich nasiona są okryte ścianą owocu) np. jabłoń, grusza, brzoskwinia, śliwa, wiśnia i wiele innych.
          1. Cechy roślin nagonasiennych

          https://www.youtube.com/watch?v=XWJayNuQc6g

          - najczęściej drzewa

          - rośliny iglaste

          - zimozielone (ich liście-igły są zielone zimą)

          - są odporne na silne mrozy i wielomiesięczną suszę.

                       3.   Budowa roślin nagonasiennych na podstawie sosny.

                             Narysuj w zeszycie sosnę i podpisz jej części:

                              - pień,

                             - korona,

                             - liście,

                            - kwiatostan męski i żeński.

                       4.  Jak rozmnażają się rośliny nagonasienne? Przeanalizuj cykl rozwojowy roślin nagonasiennych na przykładzie sosny w podręczniku na str. 132 oraz na prezentacji: https://eszkola.pl/biologia/cykl-rozwojowy-nagonasiennych-3519.html

          Podsumowanie : Wykonaj doświadczenie – podręcznik str. 136.

            Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl 

           

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5a

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 14.05.2020r.

          Czas pracy około 25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: PAPROTNIKI cz.2

          Cele zajęć:

          - poznasz cykl rozwojowy paproci,

          - dowiesz się jakie znaczenie mają paprotniki dla przyrody i dla człowieka

          Plan zajęć: cykl rozwojowy paprotników, ich rola

          Wprowadzenie do lekcji:

          Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim  cele zajęć.

           

          Około 300 mln lat temu w panującym wówczas wilgotnym i ciepłym klimacie paprocie, skrzypy i widłaki mogły doskonale rozwijać się i osiągać olbrzymie rozmiary. Ich wysokość dochodziła do 30 m. Po obumarciu szczątki tych roślin, bez dostępu do tlenu, przykryte mułem i zasypane piaskiem powoli ulegały rozkładowi, formując najpierw pokłady torfu, a potem węgiel brunatny i w końcu węgiel kamienny. W złożach wydobywanego dziś węgla zachowały się liczne odciski i skamieniałości roślin okresu karbońskiego.

          Zasadnicza część lekcji:

          1.  Cykl rozwojowy paproci:

          Latem na spodniej stronie liści paproci rozwijają się zarodnie, w których powstają i dojrzewają zarodniki. Kiedy zarodniki spadną na ziemię, kiełkują rośliny nazywane przedroślami. Przedrośle ma sercowaty kształt     i wielkość około 1 cm. Na jego spodniej stronie powstają plemnie i rodnie. Zapłodnienie zachodzi tylko w obecności wody i prowadzi do powstania zygoty. Z niej rozwija się paproć.

          Przeanalizuj cykl rozwojowy paproci w podręczniku na str. 124.

          Odpowiedz na pytanie: Do czego paprociom jest potrzebna woda?

          1. Znaczenie paprotników dla człowieka:

          - dały początek bogatym złożom węgla kamiennego

          - są źródłem substancji leczniczych ( np. leki produkowane ze skrzypu)

          - maja znaczenie dekoracyjne (np. rośliny doniczkowe)

          - czasami są uciążliwymi chwastami na polu uprawnym

          1.  Znaczenie paprotników w przyrodzie:

          - są miejscem życia i schronieniem dla wielu drobnych zwierząt

          - są pokarmem dla wielu zwierząt

           

          Podsumowanie;

          Doświadczenie dla chętnych: Zasusz liść paproci z zarodniami pomiędzy białymi kartkami. Gdy na kartkach pojawi się brązowy pył, czyli zarodniki, wysyp je na bardzo wilgotną glebę w małej doniczce i przykryj przezroczystą pokrywką, by podłoże nie wysychało. Za pomocą lupy przez okres trzech tygodni obserwuj powierzchnię gleby. Najpierw pojawi się zielony nalot, potem sercowate przedrośla.

          Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl 

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5a

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 07.05.2020r.

          Czas pracy około 25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: PAPROTNIKI cz. 1

          Cele zajęć:

          - poznasz budowę paprotników: paproci, widłaków i skrzypów

           

          Plan zajęć: Budowa paprotników: paproci, widłaków i skrzypów.

          Wprowadzenie do lekcji:

          Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim  cele zajęć.

          Paprotniki, podobnie jak mchy , najczęściej możemy spotkać w wilgotnych środowiskach lądowych. Są one jednak większe od mchów, a zamiast łodyżek, chwytników i listków wykształcają właściwe organy roślinne: korzenie, łodygę i liście

          Zasadnicza część lekcji:

          1. Do paprotników należą paprocie, skrzypy i widłaki
          2. Przeczytaj lekcję i obejrzyj filmiki:

           https://epodreczniki.pl/a/paprocie-skrzypy-i-widlaki/DYdvOa78d

          Podsumowanie : sprawdź, czego się nauczyłeś?

          Wymień w zeszycie nazwy poznanych dzisiaj:

          1. paproci
          2. widłaków
          3. skrzypów

          Rośliny będące pod ochroną podkreśl kolorem zielonym

           

          Ocena:  Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl 

           

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5a

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 30.04.2020r.

          Czas pracy około: 25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: MCHY – NAJPROSTSZE ROŚLINY LĄDOWE – cz. 2

          Cele zajęć:

          - poznasz budowę i cykl rozwojowy mchów,

          Plan zajęć: Budowa i cykl rozwojowy mchu.

          Wprowadzenie do lekcji:

          Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim  cele zajęć.

          Mchy to niezwykłe rośliny, bo rosną kępkami przypominającymi miękkie poduszki. Lubią  środowisko cieniste i wilgotne, dlatego  można je spotkać w lesie, na starych wilgotnych murach lub przewróconych drzewach.

          Zasadnicza część lekcji:

           

          1. Jak wygląda mech?

          Znajdź jego rysunek w podręczniku na str. 116 i narysuj w zeszycie. Podpisz elementy mchu.

          1. Przeczytaj cykl rozwojowy mchu na str. 117 i odpowiedz w zeszycie na pytanie.

          Do czego mchom potrzebna jest woda?

           

          Podsumowanie : Obejrzyj prezentację i dowiedz się więcej

           https://epodreczniki.pl/a/mchy/D1yVpeKf0

           Jeśli pojawią się pytania, proszę o kontakt wolszczak@stawiguda.pl

           

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5a

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 23.04.2020r.

          Szacunkowy czas pracy:

          25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: MCHY -  najprostsze rośliny lądowe cz.1

          Cele zajęć:

          - poznasz budowę i cykl rozwojowy mchów,

          - poznasz znaczenie mchów w przyrodzie i dla człowieka.

          Plan zajęć: Budowa i cykl rozwojowy mchu. Znaczenie mchu w przyrodzie.

          Wprowadzenie do lekcji:

          Wiecie już, że najłatwiej i najlepiej poznaje się przyrodę w bezpośrednim z nią kontakcie. Niestety nie możemy wybrać się na zajęcia biologii w terenie, dlatego dzisiaj zabieram Was na filmową wycieczkę do lasu.

          Zasadnicza część lekcji:

          1. Obejrzyj film:

          https://epodreczniki.pl/a/film/D1Ao2GiyX

          1. Napisz w zeszycie odpowiedź napytanie:

          Jakie jest znaczenie mchów w przyrodzie i dla człowieka.

           

           

          Podsumowanie :

                 Zadanie badawcze dla chętnych. Instrukcję do zadania znajdziesz poniżej.

          Wykonaj doświadczenie. Zapisz wynik doświadczenia i sformułuj wniosek.

          Do przeprowadzenia badania potrzebujesz: kępka mchu, 200 ml wody

           

          Problem badawczy

          Czy wysuszone mchy wchłaniają wodę?

          Hipoteza

          Wysuszone mchy wchłaniają wodę.

          Przebieg doświadczenia

          1. Wlej do naczynia z podziałką 200 ml wody.
          2. Umieść w naczyniu z wodą zasuszony okaz mchu.
          3. Odczekaj około 5 minut.
          4. Wyjmij mech z naczynia.

          Odmierz ilość wody, którą pochłonął mech przez wyciśnięcie jej do drugiego naczynia z podziałką.

          Wynik

          Zasuszony mech pochłonął …………. ml wody.

          Wniosek

           

           

           

           

           

          Ocena:  Wyniki badania i zdjęcia proszę przysyłać  na wolszczak@stawiguda.pl  Docenię wszystkich pracowitychJ

           

           

           

           

          PLAN KONSPEKTU : DLA UCZNIA klasy 5a

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 16.04.2020r.

          Szacunkowy czas pracy: 25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: PODSUMOWANIE I SPRAWDZENIE WIADOMOŚĆI – TKANKI ROŚLINNE

          Cele zajęć:

          -powtórzenie  i sprawdzenie  wiadomości i umiejętności z zakresu:  tkanki roślinne

          Plan zajęć: Zadania powtórzeniowe i sprawdzające wiedzę i umiejętności uczniów

          Wprowadzenie do lekcji:

          W czasie poprzednich lekcji omówiliśmy tkanki roślinne i oglądaliśmy je pod mikroskopem.

          Opracowaliśmy organy rośliny: korzeń , łodygę i liście. A teraz pora na podsumowanie działu sprawdzenie waszej wiedzy.

          Zasadnicza część lekcji:

          Przedstawiam wam komplet zadań do rozwiązania. Przyjemnej pracyJ

           

          1. Podaj nazwy tkanek roślinnych, których opisy przedstawiono poniżej. (0–3 p.)

          1. Komórki tej tkanki mają postać długich rurek, które przewodzą wodę i sole mineralne.

          Jest to tkanka…………………………………………………………………………………………………………………

          1. Komórki tej tkanki zawierają dużo chloroplastów, które biorą udział w fotosyntezie.

          Jest to tkanka…………………………………………………………………………………………………………………

          1. Komórki tej tkanki mają silnie zgrubiałe ściany komórkowe, co chroni roślinę np. przed złamaniem lub zgnieceniem.

          Jest to tkanka…………………………………………………………………………………………………………………

           

          2. Narysuj system palowy i wypisz jego strefy. (0-5 p.)

          a-

          b-

          c-

          d-

           

          3. Podaj dodatkową funkcję korzenia spichrzowego i korzenia podporowego. (0-2 p.)

          Spichrzowy:

          Podporowy:

           

          4. Uzupełnij poniższą tabelę dotyczącą przekształceń łodygi. Wpisz

          w odpowiednich rubrykach brakujące informacje.  (04 p.)

           

          Nazwa

          przekształconego organu

          Przykład rośliny,

          u której występuje

          Funkcja organu

           

          ziemniak

           

          łodygi czepne

           

           

           

          5. Zaznacz poprawne dokończenie zdania. (01 p.)

          Funkcją liści nie jest

          1. pobieranie wody i soli mineralnych.
          2. wymiana dwutlenku węgla i tlenu między rośliną a jej otoczeniem.
          3. parowanie wody z rośliny.
          4. wytwarzanie substancji pokarmowych w procesie fotosyntezy.

           

          6. Oceń, czy poniższe informacje dotyczące przekształceń organów roślin są prawdziwe. Zaznacz literę P, jeśli informacja jest prawdziwa, albo literę F – jeśli jest fałszywa. (03 p.)

           

          1.

          Liście pułapkowe są przystosowaniem do chwytania ofiar.

          P

          F

          2.

          Ciernie są przekształconymi liśćmi, które chronią roślinę przed utratą wody.

          P

          F

          3.

          Liście czepne ułatwiają pobieranie wody.

          P

          F

           

          Podsumowanie :  Wyniki waszego testu zapisujecie poniżej.

          1. A………………………          B………………………..  C…………………………………                                 
          2. Strefy:                                                                   Rysunek:

          a-

          b-

          c-

          d-

          1. Funkcje korzeni:

          A -  spichrzowy……………………………………………………………………

          B – podporowy……………………………………………………………………

                 4.  Kolejno wierszami  a)………………………………………, b)…………………………………………..

          c) ……………………………………………………………. d)…………………………………………………..

                 5.  Zaznacz  A        B       C       D

                 6. Wpisz P (prawda)  lub  F (fałsz)

            1………………………………… 2……………………………………………3…………………………………                     

          Ocena: Za dzisiejszą pracę przewiduję ocenę.

          Powyżej przedstawiam tabelę, w którą trzeba wpisać rozwiązania. Proszę zrobić zdjęcie tej tabeli i przesłać na wolszczak@stawiguda.pl

           

           

           

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 02.04.2020r.

          Szacunkowy czas pracy: 25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: LIŚĆ -  WYTWÓRNIA POKARMU

          Cele zajęć:

          - Poznanie budowy i funkcji liścia.

          - Poznanie różnych modyfikacji liści.

           

          Plan zajęć:

          Wprowadzenie do lekcji:

          Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim  cele zajęć.

           

          Z własnych obserwacji wiecie, że liście mają różne kształty, wielkość i barwę. Wiosną i latem są zielone, jesienią mienią się wszystkimi barwami tęczy. Ale do czego służą  i dlaczego maja różne kształty dowiecie się na dzisiejszej lekcji.

          Zasadnicza część lekcji:

           

          Znajdź w podręczniku  odpowiedzi na poniższe pytania i zapisz je krótko w zeszycie

          1.  jakie funkcje pełnią liście, to znaczy, do czego roślina potrzebuje liści? (podręcznik str.106)
          2. Wymień 4 modyfikacje liści i podaj jaką pełnią funkcję. (podręcznik str.108-109)

           

          W pracy nad dzisiejszą lekcją możesz również skorzystać z prezentacji  pod  adresem

          http://parafia-dziwiszow.eu/biologia/klI/Biologia.Lisc-wytworniapokarmu.pdf

           

          1.  Narysuj w zeszycie jeden liść pojedynczy i jeden liść złożony.

           

           

          Podsumowanie : sprawdź, czego się nauczyłeś?

           

           Przyporządkuj podanym przekształceniom liści (A–C) odpowiednie opisy (1–4).

           

          1. Liście pułapkowe.
          2. Liście spichrzowe.
          3. Ciernie

           

          1. Mogą owijać się dookoła podpór, ponieważ są giętkie. Dzięki temu roślina pnie się do góry.
          2. Są twarde, sztywne i ostre. Dzięki temu odstraszają zwierzęta roślinożerne i ograniczają parowanie wody.
          3. Gromadzą substancje pokarmowe potrzebne roślinie do przetrwania zimy. Są duże i mięsiste.
          4. Umożliwiają chwytanie i trawienie drobnych zwierząt. Wypełnia je płyn, który trawi uwięzione w nich owady.

          A.......................     B...............................   C................................   D...........................

          Ocena:  Odpowiedzi proszę przysyłać  na wolszczak@stawiguda.pl  lub librusie. Docenię wszystkich pracowitychJ

           

          Przedmiot: BIOLOGIA

          Data: 26.03.2020r.

          Szacunkowy czas pracy: 25 minut

          Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Wolszczak

          Temat lekcji: PĘD. BUDOWA I FUNKCJE ŁODYGI

          Cele zajęć:

          - Poznanie budowy i funkcji łodygi.

          - Poznanie różnych modyfikacji łodygi.

          Wprowadzenie do lekcji:

          Zapiszcie temat do zeszytu, a pod nim  cele zajęć.

           

          Pęd, to nowy dla was wyraz. W biologii oznacza on część rośliny. Niektóre rośliny mają tylko pędy nadziemne, składające się z łodygi i liści np. papryka (w waszym podręczniku str. 102). Inne maja pędy nadziemne i podziemne. Są to rośliny między innymi cebulkowe np. żonkil, krokus, czy znana wam z kuchni cebula.

          Zasadnicza część lekcji:

          Znajdź w podręczniku  odpowiedzi na poniższe pytania i zapisz je krótko w zeszycie

          1.  Jakie funkcje pełni łodyga? (podręcznik str.102)
          2. Wymień 4 modyfikacje łodygi i podaj jaką pełnią funkcję. (podręcznik str.104-105)

           

          W pracy nad dzisiejszą lekcją możesz również skorzystać z E-podręcznika pod  adresem

          https://epodreczniki.pl/a/lodyga/D13C5RmGC

           Zadanie dla ciekawskich: poproś mamę o cebulę, przekrój ją i znajdź łodygę, liście spichrzowe i łuskowate. Narysuj je w zeszycie.

          Podsumowanie : sprawdź, czego się nauczyłeś?

          Uzupełnij luki w zdaniach:

           Do podstawowych funkcji łodygi należy: ……………………………………..liści, u niektórych roślin także ………………………………………….. i owoców, oraz transport …………………………………… z

          ……………………………………mineralnymi i substancjami ………………………………………….. .

          Ocena:  Odpowiedzi proszę przysyłać  na wolszczak@stawiguda.pl  lub librusie. Docenię wszystkich pracowitych plusami J

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stawigudzie
      • (89) 512 61 12 budynek A,


        (89) 512 62 21 budynek B,


        (89) 523 70 31 Przedszkole
      • Dyrektor Anna Stokłos,

        Budynek A
        ul. Warszawska 5,
        11-034 Stawiguda
        woj. warmińsko-mazurskie,

        Budynek B
        ul. Leśna 1,
        11-034 Stawiguda
        Stawiguda
        Poland
    • Logowanie