WDŻ 6 b
Przedmiot: wychowanie do życia w rodzinie
Data: 23.06.2020
Szacunkowy czas pracy: do 15 min.
Imię i nazwisko nauczyciela: Bogusława Chodorska
Temat lekcji: Czasami pod górkę. Trudności w okresie dojrzewania
Cele zajęć:
Po tej lekcji powinniście:
- uzasadnić, dlaczego trzeba przełamać nieufność przy prośbie o pomoc,
- zwerbalizować problemy, które często nurtują młodych ludzi,
- przekazać swoje wątpliwości najbliższym, by dowiedzieć się, co sądzą o przedstawionych problemach,
- wskazać specjalistów, do których można udać się po pomoc,
- znać adresy poradni i instytucji udzielających pomocy w trudnych sytuacjach życiowych.
Plan zajęć:
Wprowadzenie do lekcji:
Kto z was chodził w góry, ten rozumie, że aby dojść na szczyt i napawać się pięknem okolicy oraz odniesionym sukcesem nie osiągnie tego bez wysiłku. Okres dojrzewania, w którym obecnie jesteście przypomina wycieczkę w góry. Zmieniające się ciało, huśtawka nastrojów, emocjonalne konflikty w domu i szkole – wszystko to potęguje wrażenie, że nigdy nie uda się wam wejść na szczyt, jakim jest dorosłość. Narastających problemów przybywa i musicie wiedzieć, że warto wtedy poszukać wsparcie u innych.
Zasadnicza część lekcji:
- Problemy, z którymi nie warto zostać samemu:
- trudne sytuacje rodzinne (np.: rozwód rodziców, długi wyjazd jednego z rodziców, brak porozumienia z rodzeństwem)
- trudne sytuacje w szkole (problemy z nauką, przezywanie długotrwałego stresu)
- seksualność i dojrzewanie (zmiany zachodzące w ciele i psychice, które niepokoją, presja rówieśnicza)
- niska samoocena i problemy ze zdrowiem (smutek, nadmierna wybuchowość, depresja, autoagresja, zaburzenia odżywiania)
- przemoc (w szkole, rodzinie, grupie rówieśniczej, cyberprzemoc).
- Wspierające osoby i instytucje
Na pewno pierwszymi osobami, które udzielą wam wsparcia będą rodzice lub zaufana osoba bliska (ciocia, wujek, babcia, dzidek, starsza siostra czy brat). Każdy ma wśród bliskich taką osobę, którą darzy większym zaufaniem. Niekiedy samo tzw. ”wyrzucenie z siebie” problemu, czyli opowiedzenie o sytuacji powoduje, ze inaczej spojrzymy na incydent. Warto wiec rozmawiać. Jeżeli jednak to nie przynosi pożądanych rezultatów warto wiedzieć o instytucjach wspierających. Zaliczamy do nich: poradnie psychologiczno – pedagogiczne; poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży; ośrodki interwencji kryzysowej; ośrodki pomocy społecznej; policja; Rzecznik Praw Dziecka; Telefon Zaufania (800 12 12 12). Bardzo szybko znajdziecie kontakt korzystając z wyszukiwarki internetowej.
- Specjaliści, o których warto wiedzieć:
- Pedagog szkolny – udziela wsparcia uczniom, rodzicom i nauczycielom
- Psycholog wychowawczy – ocenia stopień rozwoju ucznia, ewentualnie diagnozuje zaburzenia
- Psycholog kliniczny – leczy dzieci, młodzież i dorosłych. Wspiera osoby przeżywające żałobę lub inną stratę, dodaje otuchy w pozwanej chorobie
- Psychoterapeuta –pomaga lepiej poznać siebie i zrozumieć swoje nastroje.
Podsumowanie:
Pamiętajcie! Cokolwiek złego się dzieje – nie jesteście sami! Zawsze możecie i powinniście prosić o pomoc, zadawać pytania. To żaden wstyd, to oznaka dojrzałości. Jeśli ktoś narusza wasze prawa – zareagujcie. Nikt nie oczekuje od was, że będziecie walczyć z całym światem, ale nie robiąc nic – nic nie zmienicie.
Przedmiot: wychowanie do życia w rodzinie
Data: 9.06.2020
Szacunkowy czas pracy: do 15 min.
Imię i nazwisko nauczyciela: Bogusława Chodorska
Temat lekcji: Jak mogę ci pomóc?
Cele zajęć:
Po tej lekcji powinniście:
- przedstawić trudne sytuacje z życia rodzinnego, które wymagają wsparcia najbliższych, udzielenia pomocy, okazania miłości,
- wskazać osoby z bliższego i dalszego otoczenia wymagające opieki, zainteresowania się nimi, psychicznego wsparcia,
- zaproponować formy zaangażowania się w działalność wolontariatu i organizacji, które z założenia pomagają i wspierają potrzebujących.
Plan zajęć:
Wprowadzenie do lekcji:
Pewną część naszego społeczeństwa stanowią osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi lub intelektualnymi. Osoby te wymagają ciągłej opieki i wsparcia. Obecnie podejmowanych jest wiele działań, aby osoby takie czuły się jak najlepiej w społeczeństwie.
Zasadnicza część lekcji:
- Obejrzyj film http://www.uwm.edu.pl/bon/content/film-jak-zachowa%C4%87-si%C4%99-wobec-osoby-z-niepe%C5%82nosprawno%C5%9Bci%C4%85-intelektualn%C4%85 – jak zachować się wobec osoby z niepełnosprawnością
- Pomaganie to zwyczajne zaoferowanie komuś pomocy. Nie potrzeba wielkich czynów. Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte i odważnie zrobić pierwszy krok: zapytać starszą sąsiadkę, czy nie potrzebuje pomocy przy zakupach, przytrzymać komuś drzwi, ustąpić miejsca w autobusie. To są czynności, które zajmują tylko chwilę, ale niosą konkretną pomoc nagrodzoną uśmiechem, skinieniem głowy, dobrym słowem. Kiedy komuś pomagamy stajemy się lepsi, dojrzalsi, dobrze myślimy o sobie.
- Pamiętaj o ich prawach http://www.uwm.edu.pl/bon/content/film-tylko-dwie-minuty
- Mając trochę wolnego czasu i chęć niesienia pomocy innym możecie zostać wolontariuszami.
Wolontariat to:
- nowe znajomości i przyjaźnie z ludźmi, którzy cenią sobie podobne wartości
- nauka empatii i dostrzegania potrzeb innych ludzi
- radość z pomagania
- dobrze wykorzystany czas.
Podsumowanie:
Wielu ludzi nie chce pomagać, ponieważ sami są niezadowolenie ze swojego życia. Takie osoby często myślą, że jak już kiedyś będę bogaty i szczęśliwy to zacznę wspierać innych. Należy jednak pamiętać, że taki schemat myślenia bywa bardzo złudny. Nawet kiedy sami nie jesteśmy najszczęśliwszymi osobami na świecie, to pomoc innym może wyzwolić w nas ogromne pokłady pozytywnej energii.
Przedmiot: wychowanie do życia w rodzinie
Data: 12.05.2020
i 26.05.2020
Szacunkowy czas pracy: do 15 min.
Imię i nazwisko nauczyciela: Bogusława Chodorska
Temat lekcji: Mam swoją godność
Cele zajęć:
Po tej lekcji powinniście:
- wyjaśnić, na czym polega poczucie własnej godności
- przedstawić naturalną potrzebę człowieka do zachowania intymności oraz sposoby odmowy wobec próby naruszenia intymności
- wykazać się postawą czujności wobec dwuznacznych zachowań
Plan zajęć:
Wprowadzenie do lekcji:
Jako młodzi ludzie wchodzicie właśnie w okres, w którym zaczynacie marzyć o poznaniu wyjątkowego chłopaka/dziewczyny, fascynacje was druga osoba, doświadczacie pierwszych porywów serca, rozterek i niepokojów. Każdy człowiek pragnie kochać i być kochanymi. Dużą uwagę skupiacie na swoim wyglądem, towarzyszą wam niepokoje związane z odrzuceniem. W tym okresie ważne jest, aby chłopcy i dziewczęta uczyli się nawzajem rozumieć: swoje potrzeby, reakcje, zmiany psychofizyczne oraz różnice.
Zasadnicza część lekcji:
- Żeby mówić o godności, trzeba wiedzieć, co to takiego jest – na to pytanie odpowiecie sobie oglądając https://www.youtube.com/watch?v=2T8D-HQpPvs lub https://www.youtube.com/watch?v=8hLar5nUad0
- PAMIĘTAJ:
NIKT NIE MA PRAWA:- DOTYKAĆ CIĘ W SPOSÓB, KTÓRY CI NIE ODPOWIADA.
- MÓWIĆ DO CIEBIE ORZECZACH KTÓRYCH NIE CHCESZ SŁUCHAĆ.
-DOTYKAĆ CIĘ W MIEJSCACH INTYMNYCH.
- POKAZYWAĆ CI RZECZY, KTÓRYCH NIE CHCESZ OGLĄDAĆ.
- PROPONOWAĆ CI UDZIAŁU W CZYNNOŚCIACH LUB SYTUACJACH, KTÓRE CIĘ KRĘPUJĄ.
JAK SIĘ ZACHOWAĆ:- POWIEDZIEĆ WYRAŹNIE ŻĘ NA TO SIĘ NIE ZGADZASZ.
- NATYCHMIAST ODEJDX LUB UCIEKAJ.
- JAK NAJSZYPCIEJ POWIEDZ O TYM ZAJŚCIU KTÓREMUŚ Z RODZICÓW.
Podsumowanie : Każdy ma prawo do poszanowania własnej godności, intymności. Wszystkie budzące wątpliwości sytuacje należy zgłaszać, szczególnie, jeśli dotyczą naszego prawa do nietykalności cielesnej.
Przedmiot: wychowanie do życia w rodzinie
Data: 28.04.2020
Szacunkowy czas pracy: do 15 min.
Imię i nazwisko nauczyciela: Bogusława Chodorska
Temat lekcji: Dojrzewam do kobiecości i męskości
Cele zajęć:
Po tej lekcji powinniście:
- podać istotne cechy kobiecości i męskości,
- wskazać zmiany fizyczne, które przygotowują organizm dziewcząt do roli macierzyństwa,
- wskazać zmiany fizyczne, które przygotowują organizm chłopca do pełnienia przyszłych życiowych ról
- uzasadnić, że niewłaściwe odżywianie zaburza rozwój (anoreksja, bulimia),
- wyjaśnić znaczenie akceptacji swojej płci.
Plan zajęć:
Wprowadzenie do lekcji:
W klasie szóstej powoli dobiegają końca nieporozumienia damsko-męskie. Dziewczęta, przyglądając się chłopcom, odkrywają niezwykły świat kobiecości. Z kolei chłopcy w kontakcie z dziewczętami uczą się, co to znaczy być prawdziwym mężczyzną
Zasadnicza część lekcji:
- Dla dziewcząt: Okres dojrzewania zaczyna się od zmian w waszym ciele (zaokrąglone biodra, wzrost piersi) ciało nabiera kształtów kobiecych. Zmiany fizyczne przygotowują was do bycia w przyszłości mamusiami. Przystosowania w waszym ciele i psychice stają się widoczne i należy się ich nie obawiać. Uwydatniają się wasze, charakterystyczne dla kobiet, cechy charakteru: jesteście bardziej uczuciowe od chłopców, bardziej empatyczne, skupiacie uwagę na innych, lepiej współpracujecie, dbacie o konkrety i szczegóły, cenicie piękno, lubicie rozmawiać. Cechy które przygotowują was do bycia mamą to: opiekuńczość, delikatność, czułość.
W okresie dojrzewania, który niebawem się zacznie kończyć, jesteście wobec siebie bardzo krytyczne. Postrzegacie swoją sylwetkę sylwetkę jako nieforemną i niezgrabną. Towarzysza temu dodatkowo huśtawki nastrojów. Ulegacie często pokusie – jaką jest stosowanie diet odchudzających. Stasowanie ich na własna rękę może wam zrujnować zdrowie.
Anoreksja i bulimia – to ostrzeżenie dla was nastolatek. Choroby te są bardzo poważne i wymagają leczenia w szpitalu i psychoterapii. Obejrzyj film https://www.youtube.com/watch?v=4HtlONXDXTo – Anoreksja i bulimia
- Dla chłopców:
Pojawienie się zarostu na twarzy, uwydatnienie żuchwy, rozrost klatki piersiowej, mutacja- to tylko niektóre oznaki dojrzewania. Silne umięśnienie to predyspozycje mężczyzny do przewodzenia w grupie (także rodzinie) i dbanie o bezpieczeństwo słabszych (żony i dzieci).
„Już nie dziecko, jeszcze nie mężczyzna” – to typowe dylematy nastoletniego chłopca. Cechuje was w tym okresie niska samoocena oraz nieakceptacja własnego ciała i zachodzących w nim przemian – to często jest powodem eksperymentów ze sztucznymi zamiennikami hormonów, mających sprawić, że „nabierzecie masy”. Energetyki i pobudzacze oraz wszelkiego rodzaju anabolityki szybko zmieniają sylwetkę ale również bardzo szybko dewastują wasze zdrowie. Powodować one mogą uszkodzenia wątroby, obrzęki ciała, trądzik, wypadanie włosów, przerost gruczołów piersiowych i wiele innych.
Obejrzyj film https://www.youtube.com/watch?v=YB9ciUwBjUc – Energetyki i pobudzacze
Podsumowanie:
Chociaż zabrzmi to banalnie – pamiętajcie – każdy z was jest jedyny i niepowtarzalny. To wspaniale, ze nie jesteście swoimi kopiami ani w sferze emocjonalnej, ani w wyglądzie. Te różnice, to wasze bogactwo i skarb do powolnego odkrywania, a nie powód do porównywania się z innymi.
Przedmiot: wychowanie do życia w rodzinie
Data: 31.03.2020
Szacunkowy czas pracy: do 15 min.
Imię i nazwisko nauczyciela: Bogusława Chodorska
Temat lekcji: Stalking, hejting, cyberprzemoc
Cele zajęć:
Po tej lekcji powinniście:
- scharakteryzować zjawisko cyberprzemocy i stalkingu
- wskazać ryzyko uzależnienia od Internetu oraz zasady roztropnego korzystania z mediów
- podać argumenty, dlaczego NIE warto hejtować
Plan zajęć:
Wprowadzenie do lekcji:
Tematyka dzisiejszych zajęć będzie poświęcona różnym problemom wynikającym z niewłaściwego korzystania z sieci. Mamy tu na myśli korzystanie nie tylko z internetu, lecz także z telefonu komórkowego.
Zasadnicza część lekcji:
- Zapoznaj się z informacjami poniżej
Cyberprzemoc to zachowanie z użyciem mediów elektronicznych (internetu, telefonów komórkowych), które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które doświadczyły cyberprzemocy, czują się zranione, upokorzone i bezradne. Często przeżywają strach i złość. Mają wrażenie, że wszyscy wokół (rodzina, koledzy i koleżanki) widzieli lub mogą zobaczyć nieprzyjemne materiały na ich temat zamieszczone w sieci. Obawiają się reakcji znajomych, co powoduje, że czują się osamotnione z tym, co ich spotkało.
Cyberprzemocą określa się takie zachowania, jak:
- ośmieszanie, obrażanie, straszenie, nękanie, poniżanie kogoś,
- podszywanie się pod kogoś na blogach, komunikatorach internetowych, portalach społecznościowych albo w wiadomościach e-mail,
- włamanie się na czyjeś konto (na portalu społecznościowym, komunikatorze lub na poczcie internetowej),
- pisanie obraźliwych lub nieprawdziwych komentarzy na forach internetowych, portalach społecznościowych albo blogach,
- publikowanie i rozsyłanie obraźliwych lub ośmieszających kogoś filmów, zdjęć lub informacji.
Stalking – słowem tym określa się celowe, uporczywe i długotrwałe działania mające na celu upokorzenie danej osoby. W języku angielskim określenie to oznacza „skradanie się” (np. myśliwych polujących na zwierzęta). Jakie mogą być formy stalkingu? To wielokrotne telefony, nachodzenie w domu, w szkole, w pracy bez zaproszenia i wbrew woli, złośliwe nagabywanie, naprzykrzanie się, np. poprzez wysyłanie niechcianych e-maili czy SMS-ów, oczernianie, ale także podszywanie się w celu kompromitacji kogoś.
Hejting (hejterstwo) – hejter (z jęz. ang.) oznacza człowieka, który kogoś (czegoś) nienawidzi. Hejterstwo to bezwzględna, bezzasadna i ostra krytyka czegoś lub kogoś. Zjawisko to jest bardzo popularne w internecie, gdyż daje on hejterom możliwość komentowania i obrażania w sposób anonimowy i bezkarny. Dla kogoś, kto uprawia hejting, wyrażane przez niego opinie są tylko wirtualnymi słowami, jednak u osoby, której dotyczą, wywołują jak najbardziej realne uczucia: wstydu, przykrości, niezrozumienia, żalu.
- Obejrzyj: https://www.youtube.com/watch?v=fdYMGkoarOQ – CYBERPRZEMOC. Nie stosuj. Nie lajkuj. Nie udostępniaj lub https://www.youtube.com/watch?v=XMcr2-Ke3I4 – cyberprzemoc
Podsumowanie : Warto, żebyś widział/a
Jak unikać zagrożenia w sieci?
- rozważnie udostępniać informacje na swój temat w sieci
- dbać o bezpieczne hasła do swoich kont
- nie nawiązywać podejrzanych kontaktów przez Internet
Jak postępować, gdy mamy do czynienia z jakąkolwiek przemocą w sieci?
- zawsze zgłaszać każde działanie, będące formą nękania w sieci osobom dorosłym
- nie bać się rozmawiać o tym z przyjacielem, rodzeństwem, rodzicami lub nauczycielem.