Informatyka 8
W razie pytań i problemów z ćwiczeniami lub zadaniami piszcie na mój szkolny e-mail. Adres znajduje się w zakładce O mnie.
Tydzień: 18-22.05 oraz 25-29.05, 1.06-08.06 - ćwiczenia
Do 10.06 zostaną wystawione oceny końcoworoczne.
Temat: Prezentacje multimedialne.
Na lekcji powtórzysz i nauczysz się:
- jak tworzyć prezentacje multimedialne z wykorzystaniem scenariusza
- jak wybrać i korzystać z szablonów
- dodawać efekty specjalne w postaci animacji i przejść
- korzystać z inspektora slajdów w celu dodawania, usuwania i zmiany układu (wyglądu) slajdów
- dodawć i korzystać z notatek prezentera
- dodawać i formatować SmartArty.
Lekcja:
- część 1: prezentacje_1.mp4 (128MB)
- cześć 2: prezentacje_2.mp4 (70MB)
- cześć 3 (SmartArt): prezentacje_3.mp4 (12MB)
EDIT: Załączam pliki z rysunkami jakby ktoś chciał przetrenować to co widzi na filmie: rysunki.zip (231 kB)
Wiem, że materiału jest dużo i nie jest on na jedną lekcję (samych filmów jest prawie 90 min.), stąd też termin oddania ćwiczeń do 8.06, a całość tematyki do 10.06. Dodatkowo tematyka jest już bardzo przyjemna w porównaniu z programowaniem i mamy wszystko zrealizowane.
Przez najbliższe nadchodzące dwa tygonie (do 8.06 włącznie) po oglądnięciu lekcji i robimy ćwiczenia na ocenę.
Każdy ma wykonać prezentację wraz z notatkami prezentera. Ocena jak z ćwiczeń czyli waga wysoka, może nieźle podreperować ocenę konćoworoczną:)
Tematyka to co Was interesuje, bo zawsze się tworzy lepiej jak coś lubimy. Jak coś nie wiemy, czy nie umiemy zrobić dopytujemy emailowo i na konsultacjach w piątek.
Przy ocenie będę brał pod uwagę zarówno stronę techniczną jak, i merytoryczną (notatki prezentera), bo to prezentacja multimedialna a nie pokaz slajdów;)
Minimalna liczba slajdów to 10.
Szczególy na konsultacjach w piątek.
Tydzień: 11-15.05
Temat: Prezentacje multimedialne.
Zgodnie z zapowiedzią z zeszłego tygodnia 15.05 (piątek) wszystkie grupy jednocześnie piszą kartkówkę dotyczącą prezentacji multimedialnych.
Czas rozpoczęcia: 10.30
Czas zakończenia: 10.42
Po kartkówce zostaną wystawione oceny proponowane końcoworoczne.
Zasady tak jak przy pracy klasowej z fizyki. Kto się spóźni lub zaśpi ma mniej czasu.
Tydzień: 4-8.05
Temat: Jak stworzyć dobrą prezentację?
OK. Słuchajcie te trudne tematy mamy za sobą i tak jak obiecałem Wam w 7kl. gdzie przerobiliśmy dział dotyczący arkuszy kalkulacyjnych z 8 klasy po to aby końcówka tego roku była spokojniejsza i lepsza, zaczynamy dział dotyczący prezentacji multimedialnych.
Pierwszy temat ma na celu zaznajomić Was co to jest prezentacja multimedialna oraz z bardzo podstawowymi zasadami dotyczącymi tworzenia pokazów slajdów, które są jedną z form prezentacji.
Wiadomości te są potrzebne aby tworzone pokazy slajdów miały ręce i nogi, profesjonalny wygląd ale przede wszystkim aby przykuwały widza czy też waszego słuchacza.
Temat zamieściłem w pliku, bo to co jest trzeba przeczytać, przyswoić i stosować na kolejnych zajęciach, no i oczywiście na ćwiczeniach ocenianych. W razie pytań służe jak zwykle pomocą.
Z tego tematu będzie również kartkówka w systemie dobrze już Wam znanym z fizyki proponuję aby odbyła się w piątek 15.05 o godzinie 8.30 lub 10.30 wybór należy do Was. Wszytskie grupy kartkówkę wypełniają jednocześnie. Piszcie na maila. Większość wygrywa:)
Wspomniany plik z lekcją: prezentacje_zasady.pdf
Tydzień: 20.04-24.04 i 27.04-30.04
Edit: W związku z tym, że wielu z Was nie zmieściło się w baaardzo długim terminie i zaczyna do mnie pisać przedłużam oddanie serwisów ostatecznie do środy 15.00 (29.04). Uczniowie poza terminem nie mogą już odtrzymać oceny celującej.
Pliki pomocowe dzięki Tym co się chciało: powtorzenie.zip. W komentarz zawarte są wyjaśnienia.
Temat: Ćwiczenia na ocenę.
W ramach ćwiczeń na ocenę należy:
- Utworzyć serwis na dowolny wybrany przez siebie temat. Serwis oprócz strony głównej ma zawierać co najmniej dwie podstrony. Tematyka zależy tylko od Was. Może być muzyka, sport, sztuka, nauka, itp.. Bądźcie kreatywni i róbcie serwis sami (bardzo o to proszę) na tyle ile potraficie. Macie problem piszcie.
- Po utworzeniu serwisu folder z serwisem pakujemy do archiwum (np. zip). Spakowane archiwum musi mieć nazwę: serwis_imieNazwisko.zip czyli np. serwis_janKowalski.zip.
- Wysyłamy spakowane archiwum na mój adres mailowy (szczesniak@stawguda.pl).
- Termin wykonania do soboty (miało być do piątku ale niech tam) 25.04. Termin w wyjątkowowych sytuacjach może zostać przedłużony.
Ze względu, że pracujecie sami i bardzo bym chciał aby były to rzeczywiście samodzielne prace, zadanie zamieszczę wyjątkowo w piątek 18.04 i czas wykonania będzie również do piątku 24.04.
Tydzień: 15.04-18.04
Temat: Powtórzenie wiadomości.
Lekcja odbyła się online w dn. 15.04.br.
Na lekcji zostały powtórzone takie zagadnienia jak:
- tworzenie i osadzanie zewnęrznych arkuszy stylów,
- dodawanie interaktywnych linków,
- dodawanie obrazów i ich pozycjonowanie.
- omówienie nadchodzących ćwiczeń.
Tydzień: 06.04-08.04
Temat: Serwis WWW.
Na lekcji nauczysz się:
- dodawać zwykłe i interaktywne odnośniki do stron w serwisie
- dodawać różne grafiki do strony,
- stosować grafikę jako linki do podstron w serwisie.
Film z lekcją: 01_witryna_www_odnosniki.mp4 (106MB)
Po lekcji proszę:
- spróbujcie sobie utworzyć dwie strony testowe i przećwiczyć: tworzenie odsyłaczy, osadzanie zdjęć (obrazów) i zewnętrznych arkuszy stylów. Do tego celu może być użyteczne wygenerowanie w Wordzie przykładowego tekstu. Wystarczy, że w pustym dokumencie Worda wpiszecie =rand() i zatwierdzicie enterem. Wygenerowany tekst można sobie skopiować do Brackets i na nim trenować.
- zastanowić się czy wszystko zrozumieliście. Pytania kierujcie na maila. Jeżeli zajdzie potrzeba będą konsultacje on-line. Termin sobie ustalimy.
Ważne abyście dobrze się przygotowali, bo po Świętach czekają Was bardzo duże ćwiczenia na ocenę zamykające lekcje z html i css. A jak to zwykle bywa ćwiczenia na ocenę są na wagę złota.
Tydzień: 30.03-04.04
UWAGA: w ramach lekcji:
1. Proszę przesyłać do mnie wiadomość. We wiadomości ma być umieszczone nazwisko, imię, klasa i adres e-mail, na który będę wysyłał zaproszenia do lekcji i konsultacji online oraz pozdrowionka. Zadaniem proszę się przejąć bo na razie jesteśmy na bieżąco ale zegarki cały czas tykają.
2. Zaznajomić się z serwisem i programem Zoom. Adresik: zoomik. Oczywiście w ramach problemów: PISAĆ!
I przypominam o zadaniach z fizki:)
Tydzień: 23-27.03
Temat na ten kończący się w zasadzie tydzień: Tworzenie tabel w html.
Lekcja po kolei:
1. Cele czyli czego się nauczycie: 00_tabele_html.mp4 (3MB)
2. Tworzenie tabel: 01_tabele_html.mp4 (18MB)
3. Dodawanie krawędzi z wykorzystaniem CSS: 02_tabele_html.mp4 (36MB)
4. Ćwiczenie do wykonania omówione dokładnie w ostatnim filmie. Przesyłamy jak zawsze na: szczesniak@stawiguda.pl, ale tylko plik html, nie przyjmuję zrzutów, bo dużo ważą.
5. Plik szablonu i z lekcji z komentarzamu: pliki.zip (1kB) . Pliki są spakowane, bo nie można bezpośrednio zamieszczać plików html.
Materiały i zadania na tydzień 13-20.03:
Klasy 8
Podsumowanie lekcji z html i css wraz z ćwiczeniem do treningu: html_i_css.pd
Uwaga (dodano 18.03): każdy uczeń powinien zrobić ekranu napisanego kodu lub przesłać plik html z kodem. Zrzut można zrobić kombinacją klawiaturową Windows+PrtScr (print screen). Zrzut domyślnie zachowywany jest w folderze Obrazy. Następnie przesłać mi na adres: szczesniak@stawiguda.pl