Pasowanie na czytelników biblioteki szkolnej
- 14.01.2022
Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka.
Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klas I a, I b i I c, które odbyło się w grudniu było dla nich ogromnym przeżyciem.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie w wykonaniu uczniów z klas III. Dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.
Pierwszoklasiści odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Na pamiątkę uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
2
akcja misyjna „Uczniowie - Uczniom”
- 14.01.2022
Dnia 6 stycznia zakończyła się akcja misyjna „Uczniowie - Uczniom"
Obecna sytuacja pandemii może prowadzić do zamknięcia się na drugiego człowieka. My jednak widzimy, że tak się nie stało i bardzo nas to cieszy, że działalność misyjna jest dla wszystkich tak ważna . Dziękujemy uczniom i ich rodzicom za otwartość serca, hojność i zaangażowanie. Razem zebraliśmy 15,65 kg przyborów szkolnych. Paczkę wysłaliśmy do Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie.
Wiemy dobrze, że dzięki takim wspólnym działaniom, praca misjonarzy będzie mogła przynosić lepsze owoce i dostarczy wiele radości tym, do których zostali oni posłani. Idealnie brzmią tu słowa Matki Teresy z Kalkuty „Nie potrafimy robić wielkich rzeczy. Możemy robić rzeczy małe, za to z wielką miłością.” Mamy nadzieję, że akcja „Uczniowie - Uczniom” oraz inne działania misyjne będą przynosiły jeszcze większe owoce, bo wspólnie możemy zrobić więcej dobrego.
Koordynatorzy akcji misyjnej w szkole: Iwona Obidowska i Michał Wiktorko.
życzenia świąteczne
- 22.12.2021
Uczniowie naszej szkoły przesyłają wszystkim jej PROCOWNIKOM, UCZNIOM i RODZICOM życzenia radosnych, spokojnych i wypełnionych ciepłem i rodzinną atmosferą ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA oraz SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!
W świąteczny klimat niech już dziś wprowadzą nas migawki z przygotowań do BAJKOWYCH JASEŁEK. Odbędą się one po przerwie świątecznej. Do zobaczenia!
Grupa Wolontariacka Pomocna Dłoń
- 20.12.2021
Dnia 20 grudnia Grupa Wolontariacka Pomocna Dłoń, w imieniu całej społeczności szkolnej, przekazała paczki z artykułami spożywczymi i czystości Rodzinom, którym dary wzbogacą świąteczny stół. Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły, którzy przyczynili się do tworzenia paczek. Kolejny raz społeczność szkolna odrobiła przedświąteczna lekcję z empatii i szacunku dla innych. WESOŁYCH ŚWIĄT.
KONKURS NA WIENIEC ADWENTOWY ROZSTRZYGNIĘTY!
- 16.12.2021
Dnia 16 .12.2021 r. podsumowano konkurs “Najładniejszy wieniec adwentowy”. Na konkurs wpłynęło 18 zdjęć wieńców. Prace konkursowe zostały przygotowane przez dzieci i ich rodziców, wykonane różnymi technikami. Walka była zacięta, a wszystkie wieńce bardzo ładne.
Komisja oceniając pracę uczniów brała pod uwagę przede wszystkim ogrom pracy włożonej w wykonanie wieńca adwentowego, estetykę wykonania, kreatywność, pomysłowość, kompozycję, dobór materiału oraz ilość głosów udzielonych na Facebooku: ZSP im. Olimpijczyków Polskich w Stawigudzie. Laureaci Konkursu zostali nagrodzeni dyplomami oraz upominkami, których sponsorem był Ksiądz Proboszcz Tomasz Szałanda.
I miejsce otrzymali ex aequo:
Aleksander Raczyk - kl.1c
Zofia Moszczyńska- kl.1c
Maria Szramko- kl.2a
Anna Dowgun - kl.2c
Tomasz Motus- kl.3a
Jakub Barabasz - kl. 3a
Ewa Jaworska - kl.3b
II miejsce otrzymali ex aequo:
Wiktor Raczyk - kl.1a
Krystian Flis - kl.1c
Karolina Skoczylas - kl.2a
III miejsce otrzymali ex aequo:
Kaja Piskorz - kl. 1c
Anna Jurczyk- kl.2a
Tadeusz Kamiński- kl.2a
Jan Jurgielewicz-kl.2b
Feliks Wiszniewski- Łaszczyk- kl. 2b
Kacper Wroński- kl.2b
Benjamin Wendzich- kl.2c
Gratulacje!!! Życzę dalszych sukcesów!
Iwona Obidowska
12
XIX Ogólnopolska zbiórka żywności Caritas: Tak. Pomagam!
- 09.12.2021
Dnia 3 i 4 grudnia 2021r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w dorocznej XIX Ogólnopolskiej zbiórce żywności Caritas: Tak. Pomagam!
Dzięki dobroci wielu osób udało się zebrać pokaźną ilość żywności i środków czystości, którą w najbliższym czasie przekażemy potrzebującym z naszej gminy.
Dobro powraca !
Św. Jan Paweł II powiedział: „ Bogatym nie jest ten kto posiada, ale ten, kto daje”.
Serdecznie dziękujemy licznym wolontariuszom z naszej szkoły za radosne zaangażowanie i hojnym darczyńcom!
opiekunowie SKC w Stawigudzie : Iwona Obidowska i Michał Wiktorko
10
Rozstrzygnięcie bibliotecznego konkursu plastycznego"Moja ulubiona postać z bajki"
- 05.12.2021
Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny"Moja ulubiona postać z bajki" został rozstrzygnięty. Konkurs nawiązywał do Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, który przypada na dzień 5 listopada. Obchody tego święta mają na celu przypomnienie oraz podkreślenie roli edukacyjnej i wychowawczej dobrych bajek, bajkowych bohaterów towarzyszących nam od najmłodszych lat i przekazujących życiowe prawdy i właściwe postępowanie.
W konkursie wyłoniono następujących laureatów:
1.miejsce - Oliwia Wodecka klasa II c
2.miejsce - Bianca Bruzda klasa II c
3.miejsce - Ewa Jaworska klasa III b
Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami książkowymi. Wszyscy autorzy prac otrzymali dyplomy i długopisy.
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.
Akcja misyjna: UCZNIOWIE - UCZNIOM
- 30.11.2021
SZKOLNE KOŁO CARITAS organizuje zbiórkę PRZYBORÓW SZKOLNYCH.
Zbieramy długopisy, mazaki, kredki, plecaki, bloki itp. Wszystko po to, by pomóc uczniom z TOGO. Akcja trwa do 6 stycznia 2021r.
Artykuły szkolne przekazujemy opiekunom SKC:
p. Iwonie Obidowskiej (budynek A) i p. Michałowi Wiktorko (budynek B).
Zebrane materiały prześlemy do REFERATU KSIĘŻY WERBISTÓW w Pieniężnie.
POLA NADZIEI – Szkolne Koło Caritas
- 24.11.2021
„Tak jak żonkil rośnie jako jeden z pierwszych wiosennych kwiatów, przebijając się przez śnieg, tak nasza pomoc przedziera się przez ludzkie cierpienie , dając nadzieję potrzebującym”.
Szkolne Koło Caritas po raz kolejny zasadziło żonkile, które wiosną zostaną rozprowadzone przez wolontariuszy, a pozyskane środki przekazane zostaną do Hospicjum Stacjonarnego CARITAS dla Dzieci w Olsztynie.
1
SZKOLNY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC ADWENTOWY
- 22.11.2021
20 listopada Międzynarodowy i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
- 18.11.2021
Zbiórka dla potrzebujących
- 16.11.2021
Drodzy Rodzice, Uczniowie, Pracownicy szkoły,
Koło Wolontariackie "Pomocna Dłoń" ZSP w Stawigudzie, ogłasza zbiórkę artykułów spożywczych i czystości, do paczki świątecznej dla Rodziny potrzebującej wsparcia podczas Świąt Bożego Narodzenia. Zbiórka organizowana jest w naszej szkole od wielu lat, a pomoc innym uczy nas empatii, miłości i potrzeby dzielenia się z innymi. Zapraszamy do wspólnej akcji. Produkty prosimy składać w świetlicy szkoły w budynku B. Z pozdrowieniami młodzież wolontariacka z opiekunami.
Dzień Postaci z Bajek w kl. 1-3
- 15.11.2021
W dniu 05.11.2021r w naszej szkole pojawiły się niezwykłe osoby, a wszystko za sprawą Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Mogliśmy podziwiać puchate Jednorożce, dzielnych Rycerzy, zwinnych Ninja no i oczywiście piękne Księżniczki, bo ich przybyło tego dnia najwięcej. Szkołę odwiedziły także kolorowe maskotki, oczywiście przedstawiające ulubione, bajkowe postacie. Świętowanie baśniowego dnia stało się okazją do opowiedzenia koleżankom i kolegom z klasy o swoich ulubionych bohaterach i ich przygodach; wesołych zabaw i stworzenia wielu wspomnień świadczących o tym, że szkoła wcale nie musi być nudna. Atmosfera tego dnia zachęciła do ogłoszenia konkursu plastycznego pt. „Moja ulubiona postać z bajki”. Czekamy z niecierpliwością na jego wyniki.
5
OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
- 15.11.2021
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia w naszej szkole zorganizowaliśmy szereg działań upamiętniających 103.rocznicę, kiedy Polska po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym niepodległym państwem.
W dniu 10 listopada o godzinie 11.11 w każdej klasie odśpiewaliśmy uroczyście i z godnością hymn polski. Patriotyczny charakter uroczystości podkreśliły barwy narodowe, godło i różne ekspozycje w korytarzu szkolnym i w klasach . Ze względu na kwarantannę wielu osób w budynku A, nie udało nam się pokazać przedstawienia pt. NIEPODLEGŁOŚĆ, ale za to nagraliśmy choć jedną piosenkę. Zapraszamy do wysłuchania.
Zespół artystyczny z budynku A
Pola Nadziei w Przedszkolu w Stawigudzie!
- 28.10.2021
Dzięki znakomitej współpracy z Olsztyńskim Stowarzyszeniem Hospicyjnym "Palium", w Stawigudzie w Przedszkolu przy ZSP powstały Pola Nadziei. Program Pola Nadziei został stworzony przez Organizację Marie Curie Cancer Care, która w 1997 roku przekazała ideowe założenie i zasady organizacji akcji Pola Nadziei Towarzystwu Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza" w Krakowie. Od tego czasu żonkilowe Pola Nadziei kwitnął rokrocznie w Krakowie, a od 2003 roku również w innych miastach Polskich – dla chorych w tamtejszych hospicjach. We współpracy z Hospicjum św. Łazarza w Krakowie realizujemy program, według własnej koncepcji z zachowaniem zasad i trzech równoważnych celów, którymi jest:
– Szerzenie idei hospicyjnej
– Pozyskiwanie funduszy na prowadzoną opiekę dla terminalnie chorych
– Uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby chorych i możliwość niesienia pomocy
29.10.21 r. w Radiu Olsztyn będzie do wysłuchania audycja odnośnie Pól Nadziei i uczestnictwa w tej akcji Przedszkola w Stawigudzie!
7
#przerwanaczytanie
- 26.10.2021
20 października uczniowie naszej szkoły z klas I-III uczestniczyli w biciu rekordu osób czytających na przerwie. Każdy mógł przynieść wybraną książkę z domu. Dla tych którzy zapomnieli przynieść z pomocą przyszła biblioteka szkolna z jej zasobami książkowymi. Uczniowie czytali w swoich klasach, niektórzy na szkolnych korytarzach. Tym samym nasza szkoła wzięła udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej edycji akcji "Przerwa na czytanie", organizowanej w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Dzięki tej akcji promujemy czytelnictwo wśród naszych dzieci. Zachęcamy uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdy miejscu.
Warto czasem oderwać się od codziennej rzeczywistości i zrobić przerwę - najlepiej "przerwę na czytanie".
#przerwanaczytanie
Polecamy.
37
„MILION DZIECI MODLI SIĘ NA RÓŻAŃCU”
- 21.10.2021
Dnia 18 października 2021r. wzięliśmy udział w 16-tej edycji międzynarodowej kampanii „MILION DZIECI MODLI SIĘ NA RÓŻAŃCU”. Połączyliśmy nasze serca z dziećmi całego świata na modlitwie różańcowej w intencji pokoju na świecie i w ten sposób dołączyliśmy do grona tego wielkiego dzieła.
JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?
Inicjatywa została zapoczątkowana w 2005 r. w Caracas, stolicy Wenezueli. Grupa dzieci oraz kilka kobiet, podczas modlitwy różańcowej przy kapliczce, doświadczyły głębokiej i wyjątkowej obecności Maryi Panny. Przypomniały sobie wówczas obietnicę św. Ojca Pio: „Kiedy milion dzieci odmawia różaniec, świat się zmienia”. I o to właśnie chodzi w tej kampanii – o wiarę w moc modlitwy dzieci. Sam Jezus uczy nas: “Jeśli nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” (Mt 18, 3).
Dlaczego 18 października?
Październik jest miesiącem różańca; 18-ty jest dniem świętego Łukasza Ewangelisty, który przekazał nam historię dzieciństwa Jezusa. A według tradycji św. Łukasz uważany jest za osobę szczególnie bliską Matce Bożej, której wizerunek umieścił na swoich ikonach.2
.
- 20.10.2021
Turniej Szachowy
- 18.10.2021
Dnia 18.10.2021 r. w ZSP w Stawigudzie odbył się Turniej Szachowy. Udział wzięło 27 uczniow z klas 4-8. Atmosfera Turnieju była gorąca, a i sprawiła wiele niespodzianek. Do finału doszło 5 uczniów, po 1 z każdej klasy.
1 miejsce Turnieju Szachowego zdobył uczeń kl. 6a NIKODEM BĄK.
2 miejsce, wielka niespodzianka, uczeń kl.4b KANIEWSKI FRANCISZEK.
3 miejsce STANISŁAW Kisiel uczeń kl. 8a.
4 miejsce zdobyła uczennica kl. 7a MAGDALENA FILIPIAK, a 5 uczeń kl. 5a BARTOSZ KOCIECKI.
BRAWO!!!!! WIELKIE GRATULACJE!!!!!
3
Wiki Lubi Zabytki Junior
- 17.10.2021
Wiki Lubi Zabytki Junior to szkolna edycja największego konkursu fotograficznego na świecie Wiki Loves Monuments - wpisanego do księgi rekordów Guinnessa! W tegorocznej, pierwszej pilotażowej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki Junior udział wzięli uczniowie i uczennice z jedenastu polskich szkół, także i z naszej:
Maciej Artman
Krzysztof Artman
Wiktor Żęgota
Bartosz Kocięcki
Nikodem Bąk
Amelia Ciborowska
Lidia Kozdryk
Julia Kaszuba
Amelia Sowińska
Joanna Sowińska
Wiktoria Rudnicka
Dawid Kocięcki
Anastazja Jankowska
Tym sposobem włączyli się oni w wielką akcję dokumentowania zabytków dla Wikipedii, by wszyscy ludzie na świecie mieli dostęp do fotografii polskiego dziedzictwa kultury.
Wyników konkursu jeszcze nie znamy, jednak dodatkowo w naszej szkole odbył się jeszcze jeden konkurs. Szkoła miała za zadanie wyłonić najlepsze zdjęcie, które dołączy do ogólnopolskiej wystawy odwiedzającej polskie szkoły. Nasi fotografowie wytypowali jedno ze swoich zdjęć, a uczniowie zagłosowali. Wygrało zdjęcie Amelki Sowińskiej. Gratulujemy!!!
Koordynatorzy konkursu :Anna Grochowska i Edyta Markowicz
6
Wyniki konkursu „Nasze rady na odpady”
- 15.10.2021
14 października na uroczystym apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej zostały ogłoszone wyniki gminnego konkursu plastycznego pt. „Nasze rady na odpady”. Konkurs został zorganizowany pod patronatem Wójta Gminy Stawiguda. Przydatne nagrody- plecaki i bluzy polarowe wykonane z tworzyw sztucznych rozdały wicewójt- pani Magdalena Matracka i dyrektor szkoły - pani Anna Stokłos. Dziękujemy panu Wójtowi za współpracę i ufundowanie nagród w kolejnym już konkursie ekologicznym.
Laureatami konkursu zostali:
Starsza kategoria wiekowa:
I miejsce - Judyta Młodzińska- Drapiewska
II miejsce - Anastazja Jankowska
III miejsce- Michał
Wyróżnienie - Maciej Artman
Młodsza kategoria wiekowa:
I miejsce-Zosia Baniak
II miejsce- Lena Raczyk
III miejsce- Krzysztof Artman
Wyróżnienie - Joanna Sowińska
Gratulujemy pomysłowych projektów.
14
Czy pszczoły naprawdę są takie ważne?
- 11.10.2021
Pszczoły często wywołują w nas lęk i staramy się jak najszybciej zniknąć z ich pola widzenia. Bardzo wielu z nas jednak uwielbia robiony przez nie słodki miodek. Jak więc traktować te tajemnicze owady?
Klasa I a miała okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o życiu i znaczeniu pszczół biorąc udział w warsztatach pszczelarskich zorganizowanych przez pasiekę „Dom Bartnika” z Nidzicy. Właściciele pasieki opowiedzieli dzieciom o owadzich zwyczajach, nauczyli jak rozpoznawać zwykłą robotnicę od szlachetnej królowej i zdradzili największy sekret trutnia, który jak się okazało jest okrutnym leniuchem. Uczestnicy warsztatów mogli na własne oczy zobaczyć pszczoły i posłuchać ich odgłosów oraz zapoznać się z elementami stroju, jaki musi nosić pszczelarz i narzędziami niezbędnymi w pasiece. Na zakończenie każdy wykonał własnoręcznie świeczkę z wosku pszczelego, która była miłym prezentem dla rodziców. Najważniejszym wnioskiem, jaki wszyscy wyciągnęli z tego spotkania było to, że bez pszczół nie może istnieć człowiek. Chrońmy, więc te owady, dbajmy o ich domy, ale przede wszystkim naszą przyrodę.
2
Budzimy naszą wyobraźnię, czyli Dzień Głośnego Czytania
- 11.10.2021
29 września odbył się w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania. Włączyliśmy się w ten sposób w ogólnopolską akcję, której celem jest stymulowanie rozwoju, wzbogacanie słownictwa i rozwijanie wyobraźni dzieci.
Nasze klasy odwiedziła Pani Justyna Szyłejko, żeby zapoznać nas z przygodami pewnego plastelinowego ludzika o imieniu Plastuś. Udało nam się nie tylko poznać jego historię, ale także dowiedzieć się skąd wziął się pomysł na napisanie książeczki o jego przygodach. Kiedy poznaliśmy tego niezwykłego bohatera nasza wyobraźnia zaczęła działać i chcieliśmy sami tworzyć plastelinowych przyjaciół, którzy będą towarzyszyć nam w szkolnych zmaganiach. Na zakończenie zajęć mogliśmy sprawdzić się w konkursie, który pokazał czy dobrze znamy polskie bajki. Zagadki, przygotowane przez panią Justynę sprawiły nam wiele radości, ale zachęciły nas także do przeczytania tych bajek, których jeszcze nie znaliśmy.
Czekamy na kolejne spotkania z Panią Justyną i głośnym czytaniem, bo bardzo nam się podobało.
1