GW - VB
Drodzy uczniowie
Czas na kolejną godzinę wychowawczą!
24.06.2020
Podczas naszego ostatniego spotkania wspominałam o wycieczce, która nas w tym roku szkolnym ominęła. Na szczęście możemy urządzić sobie wirtualny spacer!
W wakacje zachęcam do podróży małych i dużych Wrażeniami podzielimy się we wrześniu!
Przy okazji jeszcze raz przypominam zasady bezpieczeństwa podczas wakacji:
poradnik_bezpieczne_wakacje.pdf
4.06.2020
Dzisiaj spróbujecie ocenić zachowanie swoje i kolegów z klasy oraz przypomnicie sobie najważniejsze zasady bezpiecznych wakacji.
Za pomocą Teams wysłałam Wam ankietę dotyczącą ocen z zachowania naszej klasy. Proszę o wypełnienie do końca tygodnia.
Czas porozmawiać o wakacjach
Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku. Każdy z nas ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Jedni udają się na rodzinne wyjazdy, inni wybierają wyjazdy zorganizowane takie jak kolonie lub kursy językowe. Ważne jednak, by w każdym miejscu pamiętać o bezpieczeństwoe i zachowaniu odpowiedniej ostrożności.
Nad morzem
Morze to potężny żywioł, z którym trzeba się liczyć. Pamiętajmy zatem o kilku istotnych regułach:
- Kąpmy się tylko w miejscach dozwolonych i pod opieką dorosłych. Jeśli miejsca strzeże ratownik – zawsze stosujmy się do jego poleceń.
- Miejsce na kąpiel musi być bezpieczne. Dlatego nie wolno się kąpać przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, zaporach, a także w brudnej wodzie i tam, gdzie są silne wiry i prądy.
- Nigdy nie kąpmy się w rwących rzekach, bo wystarczy poślizgnąć się na kamieniu, żeby porwał nas nurt.Idąc na plażę, nie zapominajmy o kremie z filtrem UV. Ciało nasmarujmy już około 20–30 minut przed wyjściem na słońce, czynność tę powtarzając co 2–3 godziny i po każdym wyjściu z wody.
- Chcąc uchronić się przed udarem, między godziną 11 a 16 ukryjmy się w cieniu.
- Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych i lekkim nakryciu głowy.
- Pamiętajmy, by zabrać ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.
- Nie wchodźmy do morza podczas burzy, deszczu lub mgły.
- Jeśli długo przebywaliśmy na słońcu – poczekajmy chwilę w cieniu, zanim wejdziemy do wody. Pozwoli nam to uniknąć szoku termicznego.
- Nie pływajmy w pobliżu wodorostów. Zwracajmy uwagę na dno i ukształtowanie zbiornika.
- Pływajmy wyłącznie w obszarze wyznaczonym przez boje.
- Skoki do wody wydają się świetną rozrywką, ale przy odrobinie pecha mogą skończyć się trwałym kalectwem.
- Wybierając się na kajaki, łódki czy rowery wodne, zawsze zakładajmy kapok. Pamiętajmy też, aby nie pływać wieczorem i po zmroku. To niebezpieczne i łatwo zgubić się na wodzie.
W górach
Jednym z największych zagrożeń w górach jest zmieniająca się w szybkim tempie pogoda. Przed każdą górską wycieczką dowiedzmy się, jakie są przewidywane warunki atmosferyczne!
- Zawsze pamiętajmy o naładowanej komórce z numerem GOPR – 601 100 300.
- Najlepiej wyruszajmy już wczesnym rankiem.
- Zaplanujmy trasę, uwzględniając swoje umiejętności, pogodę oraz godzinę zachodu słońca.
- Sprawdźmy, czy na wybranym przez nas szlaku są jakieś schroniska, szałasy, leśniczówki itp., w których można się schronić, jeśli nagle zmieni się pogoda.
- Przed górską wędrówką spakujmy do plecaka mapę.
- Zabierzmy ze sobą: zapasowe skarpetki, czapkę, koszulę lub inne okrycie z długim rękawem, pelerynę, kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy.
- Pamiętajmy o prowiancie – polecamy produkty z dużą zawartością węglowodanów, np. czekoladę lub baton energetyczny.
- Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych.
- Przed wyjściem w góry poinformujmy kogoś, gdzie się wybieramy, jakim szlakiem i o jakiej porze planujemy wrócić.
W razie nagłej zmiany pogody, szukajmy podstawowych oznaczeń szlaku turystycznego. Jest to prostokątny znak – kolorowy pasek, oznaczający kolor szlaku, pomiędzy dwoma białymi paskami. W Polsce mamy 5 kolorów szlaków:
- czerwony - szlak główny dla danych gór, zwykle prowadzi przez najwyższe i najciekawsze szczyty pasma;
- niebieski – trasy dalekobieżne, warto planować nimi wyprawy, gdy nie chcemy schodzić z gór i planujemy nocować w schronisku;
- zielony i żółty – krótkie szlaki, które zwykle krzyżują się z innymi szlakami;
- czarny – krótkie szlaki dojściowe.
Spacer do lasu lub na łąkę
Wchodząc do lasu, poruszajmy się po wydeptanych ścieżkach. Każde miejsce wygląda podobnie, więc łatwo się zgubić, chodząc na przełaj. Jeśli dostrzeżemy dzikie zwierzę, nie zbliżajmy się do niego. Jeśli to ono idzie w naszym kierunku, zatrzymajmy się i poczekajmy lub zróbmy powoli kilka kroków do tyłu. Nie rzucajmy się do ucieczki (zwierzę może ruszyć w pościg), nie patrzmy zwierzęciu w oczy ani nie pokazujmy mu zębów (odczyta to jako przejaw agresji).
- Nie dokarmiajmy dzikich zwierząt! To dla nich niezdrowe.
- Stosujmy preparaty przeciw komarom, kleszczom, szerszeniom oraz osom.
- Nie rozpalajmy ognisk w lesie i jego pobliżu.
- Jeśli zauważymy pożar – dzwońmy po straż pożarną. Nie podchodźmy do ognia.
Wyprawa rowerowa
- Starajmy się nie podróżować solo.
- Zawsze jeździjmy w kasku.
- Miejmy przy sobie apteczkę.
- Sygnalizujmy ręką kierunek, w którym chcemy jechać.
- Zwalniajmy na krętych drogach.
- Słuchajmy i obserwujmy, czy nie zbliża się do nas inny pojazd, czy nie nadjeżdża pociąg lub tramwaj.
Gdziekolwiek planujemy się wybrać, pamiętajmy o naładowaniu przed wyjściem telefonu lub noszeniu ze sobą przenośnej ładowarki typu power bank – tym bardziej, jeśli planujemy dłuższą wędrówkę, spacer, podróż. Dodatkowo zawsze miejmy w telefonie zapisane numery alarmowe, a także w odpowiedni sposób zapisane numery bliskich osób. Przed imieniem bliskiej osoby powinno znaleźć się słowo „ICE”. Jest to znak dla ratowników medycznych, kogo poinformować w razie wypadku.
Same zasady bezpieczeństwa to nie wszystko. Jeśli planujemy dalsze podróże np. za granicę, warto pomyśleć nad dodatkowym ubezpieczeniem. Wybierając ubezpieczenie, zwróć uwagę na wartość wykupowanej polisy oraz na zakres, czyli jakie zdarzenia pokryje ubezpieczenie.
Z naszych doświadczeń wynika, że zazwyczaj kwota ok. 50 tys. euro wystarcza na pokrycie kosztów leczenia w przypadku wyjazdów na teren Europy oraz do krajów basenu Morza Śródziemnego. Kiedy wybieramy się za ocean, warto wziąć pod uwagę wyższe sumy ubezpieczenia. Z tego względu wartość sumy ubezpieczenia kosztów leczenia sięga nawet 500 tys. euro – przy takich wartościach klient jest bezpieczny, nawet jeśli będzie wymagana poważna operacja czy transport z powrotem do kraju.
Ważny jest także rodzaj wyjazdu, na który się decydujemy, i sposób, w jaki będziemy spędzać czas. Jeśli planujemy aktywności sportowe (np. pływanie, nurkowanie, pływanie na desce lub jazdę na nartach czy snowboardzie), na pewno należy wybrać ubezpieczenie, które obejmuje ryzyko wypadku oraz leczenia urazów powstałych w wyniku uprawiania danego sportu. Jeżeli planujemy wyjazd w wysokie góry lub na pełne morze, zdecydowanie przyda się ochrona od kosztów ratownictwa właśnie w górach lub na morzu – mówi Anna Wieconkowska Head of Travel Insurance w polskim oddziale Colonnade Insurance S.A.Kolorowy poradnik: poradnik_bezpieczne_wakacje.pdf
Źródło: https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/bezpieczne-wakacje-pamietaj-o-najwazniejszych-zasadach
28.05.2020
Temat: Dzień dziecka w Polsce i na świecie.
Dzisiaj dowiecie się od kiedy świętujemy Dzień dziecka i jak to wygląda w innych krajach
FAKT 1 – Dzień dziecka nie zawsze obchodzony jest 1 czerwca
Mimo, że dzień dziecka świętowany jest międzynarodowo, nie w każdym kraju przypada na tą samą datę. W Polsce, Niemczech i Chinach świętujemy go 1 czerwca. Z kolei w Japonii i Korei Południowej dzieci i rodzice celebrują go 5 maja. We Francji, Indiach i Kanadzie dzień dziecka przypada na 20 listopada i to właśnie ten dzień jest obchodzony przez Unicef, jako dzień dziecka. Pozostałe kraje obchodzą dzień dziecka w indywidualnych terminach.
FAKT 2 – Co kraj to obyczaj – dzień dziecka ma różne przesłanie
- „Biała niedziela” – na wyspach Oceanii dzieci ubierane są na biało i udają się z rodzicami do kościoła.
- „Szacunek dla dzieci” – to z kolei główny motyw do świętowania w Kanadzie, Korei Południowej i Japonii.
- „Dzieci jako nasza nadzieja” – pod tym hasłem celebrują Amerykanie oraz Turkowie.
- „Więź rodzice-dzieci” – to główny powód obchodzenia tego dnia na Tajwanie i w Chile.
- „Prawa dzieci” – pod tym hasłami świętuję się w RPA oraz Indiach.
FAKT 3 – Dzień dziecka to nie tylko życzenia i prezenty
We wszystkich krajach dzieci dostają życzenia od swoich rodziców, w części są dodatkowo prezenty. Poniżej zestawiliśmy różne kraje, w których Święto Dziecka obchodzone jest nieco inaczej niż w Polsce oraz miejsca gdzie Święto Dziecka służy do upamiętnienia ważnego wydarzenia.
Indie – kolorowe mundurki
W Indiach obchodzi się urodziny Jawaharlal Nehru, pierwszego premiera Indii, który ustanowił Dzień Dziecka. W związku ze świętem, dzieci nie muszą zakładać do szkoły mundurków i mogą przyjść ubrane na kolorowo. Dodatkowo do wybranego przez dziecko stroju, przypinana jest róża, którą dziecko może przekazać dalej.
Chiny – wolne od szkoły
W Chinach w tym dniu dzieci mają wolne od szkoły, a osoby poniżej 14 roku życia mogą liczyć nawet na prezent od władz.
Japonia – podział na płeć
Japonia świętuje Dzień Dziecka 2 razy w roku, a to za sprawą podziału na płeć. Dziewczynki mają swój dzień w marcu (3.03), a chłopcy w maju (5.05). Jest to oparte na długoletniej tradycji pochodzącej aż z VIII wieku. Dziewczynki w tym dniu przygotowują się na festiwal lalek, chłopcy na festiwal samurajów. Japończycy w tym dniu dekorują swoje domy lalkami i kwiatami śliwki.
Korea Północna – parada
W Korei Północnej świętuje się powołanie „Korpusu Młodych Pionierów” przed oczami mam teraz dzieci na paradzie i Głównego Wodza podziwiającego ich na telebimie.
Meksyk – wyjątkowe zajęcia w szkołach
Meksyk, zamiast odwoływać lekcje, przygotowuje specjalne zajęcia, by wspólnie celebrować czas z najmłodszymi. W tym czasie dzieci mają dużo aktywności sportowych lub zajęć związanych ze wspólnych gotowaniem. Czyli podobnie jak w Polsce.
Nowa Zelandia – święto rodziny i miłości
W Nowej Zelandii święto oparte jest na lokalnym Maori, który strzegł skarbów. Głównej ideą tego dnia jest to, aby w tym dniu świętować pokój i miłość.
Nigeria – rywalizujące ze sobą parady
Tutaj święto obchodzone jest, podobnie jak w Polsce, uczniowie biorą udział w paradach, część z nich konkuruje między sobą o nagrody. Jednak organizacje międzynarodowe tworzą wspólne wydarzenia, które mają zjednoczyć dzieci z różnych rodzin i zapraszają dzieci, które nie mają możliwości korzystania z państwowego programu obchodów Dnia Dziecka. Celem takiego działania jest zmniejszenie wykluczenia.
Paragwaj – upamiętnienie młodych żołnierzy
Paragwaj – idziemy do Ameryki Południowej i kończymy naszą podróż po wszystkich kontynentach, tutaj w dniu dziecka upamiętnia się 3,500 dzieci, w wieku od 6 do 15 lat, które poległy dzielnie walcząc w obronie swojego państwa przeciwko 20,000 żołnierzy chcących okupić Paragwaj.
A Wy jak świętujecie DZIEŃ DZIECKA?
Fakty i mity zaczerpnięte z https://czasnawywczas.pl/praktyczne/dzien-dziecka/
21.04.2020
Dzisiaj spotykamy się na Teams, by porozmawiać o netykiecie. Dobre maniery to podstawa!
Dodatkowo przesyłam Wam kilka inspiracji na zbliżający się Dzień Matki.
https://www.youtube.com/watch?v=Q-Dl4pp0Rkw
https://www.youtube.com/watch?v=fGMzNV6rVIU
Do zobaczenia na Teams!
14.04.2020
Temat: Jak dbać o dobry nastrój?
Obecna sytuacja sprawia, że ciężko o dobry nastrój. Na szczęście dzisiaj popracujemy nad tym! Zapoznajcie się z filmem: https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/scenariusz/jak-dbac-o-dobry-nastroj
i podzielcie się swoimi sposobami na dobry nastrój!
07.04.2020
Temat: Książka oknem na świat.
Mam nadzieję, że wśród wielu obowiązków znajdujecie czas na czytanie książek! Pamiętajcie, że lektury szkolne to nie wszystko Oto lista książek polecanych dla 10-letnich czytelników:
Od 4 maja działa już nasza Gminna Biblioteka w Stawigudzie, zajrzyj z rodzicami na ich facebook'ową stronę aby zapoznać się z nowymi zasadami działania:
https://pl-pl.facebook.com/pages/category/Book/Biblioteka-Publiczna-Gminy-Stawiguda-913643065438073/
Warto czytać książki!
A jak już przeczytacie jakąś fajną książkę, to koniecznie dajcie znać!
30.04.2020
Dzisiaj porozmawiamy o świętach majowych. Jak wiecie jutro zaczyna się majówka. Dlaczego świętujemy? Po dzisiejszej lekcji będziecie o wiedzieć!
Święta majowe to:
1 maja – Święto Pracy
2 maja – Dzień Flagi
3 maja – Święto Konstytucji
Obejrzyj filmiki na YOUTUBE:
- o majowych świętach https://www.youtube.com/watch?v=w4QD92XbFs0
- o naszej fladze: https://www.youtube.com/watch?v=1JNc0BqkkwI
- o Konstytucji: https://www.youtube.com/watch?v=2Y1b9Sh_Vos
Wszystko już wiesz? Wywieś flagę!
https://www.youtube.com/watch?v=8AhSB_uWeWU
23.04.2020
Dzisiaj porozmawiamy o motywacji.
Zapoznajcie się z filmem:
https://www.youtube.com/watch?
v=rz39Kz5zVF4 oraz z listą rad, którą Wam przygotowałam
Dla łaknących wiedzy polecam stronę: https://jaksieuczyc.
pl/jak-sie-zmotywowac-do- nauki/ Do zobaczenia na zoomie!
16.04.2020
Dzisiaj porozmawiamy o tym jak bezpiecznie i wygodnie pracować z komputerem oraz jak kulturalnie komunikować się w sieci.
Zapoznajcie się proszę z filmikami:
https://www.youtube.com/watch?v=Yg-X6tbdxAo&feature=emb_title
https://www.youtube.com/watch?v=OSb4xcjeF0s
Teraz przyjmijcie prawidłową postawę przed komputerem i zapoznajcie się z tematem "Savoir vivre w Internecie"
https://epodreczniki.pl/a/savoir-vivre-w-internecie/DmSKCbonG
W ramach ćwiczenia wyślijcie wiadomość do mnie: nina.kupryjaniuk@gmail.com
Postarajcie się zastosować wszystkie zasady NETYKIETY :)
Do zobaczenia na zoomie
02.04.2020
Dziś prozmawiamy o tym, jak się uczyć.
Na początek zapoznajcie się, proszę, z filmem:
https://www.youtube.com/watch?
v=_3lzcsj7-Vo Niestety, ale uczenia się też trzeba się nauczyć. Są różne metody, każdy musi znaleźć coś dla siebie
Spójrzcie na tę myślografikę:
To świetny zbiór informacji o tym jak się uczyć, przy okazji świetny sposób na naukę! Spróbujcie stworzyć własną myślografikę, w której zawrzecie swoje potrzeby i sposoby na efektywną naukę
Do zobaczenia na zoomie
26.03.2020
Mam nadzieję, że tęsknicie trochę za szkołą
Mam dla Was kilka zadań z gdziny wychowawczej, nie są ciężkie, a są równie ważne (a czasem nawet ważniejsze) jak te z matematyki. Liczę, że większość z nich wykonacie z przyjemnością i uśmiechem na twarzy
1. Wyśpijcie się.
2. Pomagajcie rodzicom w przygotwaniu zdrowych posiłków-przecież w zdrowym ciele, zdrowy duch!
3. Znajdźcie chwilę na aktywność fizyczną i pamiętajcie o zasadach higieny.
4. W szale odrabiania zadań poświęćcie chwilę na dobry film i książkę, a jak znajdziecie coś bardzo ineresjącego- dzielcie się pomysłami z kolegami z klasy!
5. Zapoznajcie sięz filmem
Jeżeli macie jakieś pytania lub po prostu chcecie porozmawiać, to piszcie śmiało poprzez librus lub messenger.
- Kąpmy się tylko w miejscach dozwolonych i pod opieką dorosłych. Jeśli miejsca strzeże ratownik – zawsze stosujmy się do jego poleceń.