Nagłówek
Zasady:
Ćwiczenia należy wykonywać bardzo dokładnie, bez pośpiechu,
pamiętając o głębokim rytmicznym oddechu.
W dobrze przewietrzonym pokoju, na rozłożonym kocu.
Strój do ćwiczeń nie powinien krępować ruchów, ćwiczący powinien być boso.
W zajęciach powinni uczestniczyć rodzice, którzy zadbają o bezpieczeństwo dziecka podczas ćwiczeń, skorygują jego postawę, a w razie potrzeby przyjmą rolę współćwiczącego.
Jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?
Ćwiczenia na płaskostopie nie tylko można, ale powinno się wykonywać w domu, w przerwie między codziennymi czynnościami. Rola rodziców jest w tym przypadku kluczowa. Oczywiście dziecko musi nosić zlecone przez specjalistę wkładki, ale tylko ten rodzaj korekty nie wystarczy, jeśli nie zostanie wdrożona właściwa rehabilitacja. Rodzice mogą wykorzystywać naturalne sytuacje i pozwalać maluchowi np. spacerować boso po trawie, piasku, kamyczkach czy plaży, gdzie piasek zmieszany jest z muszelkami. Naturalne podłoże wymusza odpowiednie napięcie mięśni stóp w momencie, w którym dziecko odruchowo podkurcza palce. Dobre efekty daje też jazda na rowerze, zwłaszcza jeśli zbyt wysokie siodełko prowokuje naciskanie na pedały samymi palcami.
Ćwiczenia w domu powinny być wykonywane nawet kilka razy dziennie - systematyczność jest bardzo ważna, ponieważ utrwala poprawne nawyki ruchowe. Rodzice powinni zachęcać dziecko do wspólnej zabawy np.:
- proponując chodzenie na piętach i zewnętrznych krawędziach,
- zwijanie stopami, na wyścigi, ułożonej na ziemi wstążki lub tasiemki - w tym celu maluch musi szybko podkurczać i prostować stopy,
- wspólnego sprzątania za pomocą stóp, czyli chwytania małych przedmiotów palcami stóp i wrzucania ich do wcześniej przygotowanych pudełek.
Dzieci nic tak nie motywuje, jak wspólna zabawa z rodzicami.
Zestaw ćwiczeń domowych
Plecy okrągłe
1. W klęku podpartym naprzemianstronne wymachy nogi w tył (palce obciągnięte) i ręki w przód.
2. W leżeniu przodem na stole, pod miednicą koc, ręce trzymają krawędź stołu z przodu (rodzic pomaga) unoszenie nóg do poziomu z piłką lub złożonym kocem między stopami.
3. Siad skrzyżny ręce na kolanach dłonie rodzica na głowie dziecka mocowanie głowy z dłonią rodzica. Nie zapominamy o oddychaniu.
4. Leżenie przodem, ramiona w bok. Naprzemienny wymach wyprostowanej ręki w górę na zewnątrz, w bok i w tył w dół po skosie.
5. W siadzie rozkrocznym stopy trzymane przez rodzica, ręce z laską/zwiniętym ręcznikiem/skakanką/szurkiem/sznurowadłem w górze skręty tułowia w lewo i w prawo. Po kilku skrętach wzniesienie laski w górę wdech, skłon w przód wydech.
Plecy wklęsłe
1. Stanie tyłem do ściany z książką na głowie wypychanie książki w górę.
2. Leżenie tyłem - ramiona proste za głową przytrzymywane przez rodzica, nogi ugięte w kolanach, krążek między stopami przechylanie nóg w prawo i w lewo z dotknięciem podłogi.
3. Siad podparty - przenoszenie palcami stóp kulek z papieru ( po pięć prawą i lewą nogą ).4. Marsz (może być w miejscu) dotykanie na zmianę prawym i lewym kolanem krążka wzniesionego na linię bioder.
5. Leżąc na plecach na podłodze z wyprostowanymi rękoma wzdłuż tułowia, wciskamy odcinek lędźwiowy kręgosłupa w podłogę.
6. Stojąc bokiem do lustra uczymy się przyjmować prawidłową postawę ciała, poprzez korektę ustawienia głowy, ułożenie barków we właściwej i równej linii, podciągnięcie miednicy i wciągnięcie brzucha oraz proste ustawienie nóg.
Plecy okrągłe
1. Leżenie przodem, może być ręcznik lub miękki płaski wałek pod klatką piersiową. Unoszenie miednicy z lekkim podciąganiem kolan.
2. Klęk podparty na prostych rekach. Wygięcie kręgosłupa w górę (koci grzbiet), powrót do pozycji wyjściowej, wygięcie kręgosłupa w dół (siodełko).
3. Klęk obunóż, ramiona w bok, broda przyciągnięta, współćwiczący za plecami ćwiczącego składa dłonie na jego ramiona. Wznos ramion bokiem w górę przeciw oporowi.
4. Przysiad z rękoma skrzyżowanymi na klatce piersiowej. Marsz w przysiadzie.
5. Stanie w rozkroku, ramiona wzdłuż tułowia . Skłon tułowia w przód z dotknięciem rękami do podłogi (pogłębianie skłonu), następnie wyprost tułowia z odrzutem (pogłębionym) prostych ramion w górę.
Skolioza
1. Skłony tułowia w przód z wyprostowanymi rękoma, którymi dziecko może próbować sięgnąć podłogi.
2. Utrzymanie wyprostowanej pozycji ciała przy ścianie, z przylegającymi do niej piętami, barkami i ściągniętymi łopatkami.
3. Przysiady w lekkim rozkroku z utrzymaniem prostych pleców i właściwej sylwetki ciała.