• pani Bogusława Chodorska

• Klasa 6 a

18 marca

Proszę rozwiązać zadania testowe i odesłać mi na adres: chodorska@stawiguda.pl. Termin realizacji upływa w piątek 20 marca. Życzę powodzenia.

test-sprawdzajacy-po-dziale-iv-kregowce-zmiennocieplne_(1).docx

Zagadnienia tematyczne do samodzielnego powtórzenia przed sprawdzianem.

Uczeń:

1. Wyjaśnia pojęcie zmiennocieplności zwierząt,

2. Podaje i opisuje przystosowania ryb do życia w wodzie,

3. Uzasadnia sposoby przystosowania narządów oddechowych płazów i gadów. Rozpoznaje je na rysunkach schematycznych,

4. Rozpoznaje grupy kręgowców na podstawie ich opisów,

5. Uzasadnia pojęcie „płazy - zwierzęta dwuśrodowiskowe”, wskazuje przystosowania w budowie do środowiska wodnego i lądowego,

6. Rozpoznaje na ilustracjach gady żyjące w Polsce, podaje ich nazwy gatunkowe (np. jaszczurka zwinka, padalec zwyczajny itp.),

7. Podaje przykłady pozytywnego i negatywnego znaczenia ryb, płazów i gadów dla środowiska i człowieka,

8. Określa sposoby ochrony gatunkowej kręgowców zmiennocieplnych.

Proszę o samodzielne wykonanie ćwiczeń podsumowujących dział IV „Wiesz czy nie wiesz?” – strony 115-116.

Wszystkie zagadnienia są omówione w podręczniku na stronach 82-111 wraz z podsumowaniem – strony 112-114.

Projekt przyrodniczy do samodzielnej realizacji – dla uczniów chętnych

„Za moim oknem mieszka ptak”

Ptaki towarzyszą nam od zawsze, warto więc przyjrzeć się im bardziej wnikliwie.

Podczas lekcji biologii poznaliście już trochę informacji o tych ciekawych kręgowcach stałocieplnych.

Jeżeli macie czas i ochotę zamieńcie się w badaczy przyrody i wykonajcie następujące zadania:

• Obserwujcie przez 2-3 dni wybrany obiekt (drzewo, krzew, dach, itp.),

• Zapisujcie swoje obserwacje – podając dzień godzinę i to, co zauważyliście (sposób poruszania się ptaka, kierunek przemieszczania się, sposób zdobywania jedzenia, kontakty z innymi ptakami, zachowanie przy zagrożeniach itp.)

• Udokumentujcie swoje obserwacje wykonując zdjęcia, nagrania głosu, zachowania, przelotu, zalotów itp.

Sporządzoną dokumentację prześlijcie na moją pocztę: chodorska@stawiguda.pl

Im więcej szczegółów udokumentujesz, tym wyższą ocenę otrzymasz (oceny wagi pracy klasowej!)

Powodzenia

klasa 6b, 6c

18 marca

Proszę rozwiązać karty pracy i odesłać mi na adres: chodorska@stawiguda.pl. Termin realizacji upływa we wtorek 24 marca. Życzę powodzenia.

Karta_pracy_piora_ptakow(1).docx

Karta_pracy_szkielet_ptaka.docx

Dziękujemy i zapraszamy ponownie!